Jump to content

Sigrid Fridman

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Sigrid Fridman (23 nëntor 1879-8 janar 1963) ishte një skulptore suedeze më e njohur për veprat e saj të grave dhe skulpturën Centaur e cila gjendet në parkun e njohur si Observatorielunden në Stokholm. Ajo ka skulptura të shumta të vendosura në parqe publike në të gjithë vendin.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sigrid Carolina Sofia Fridman u lind më 23 nëntor 1879 në Bashkinë Haparanda të Norrbotten County, Suedi nga Mathilda Kristina (Brue Bru) dhe Karl Gustaf Fridman. Ajo ndoqi Institutin e Gjimnastikës Arvedson (sv), në Stokholm ,[1] një shkollë e dizajnuar në vitin 1902 për t'i mësuar grave aftësitë e filozofisë.[2]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Duke u kthyer në Londër pas diplomimit të saj, Fridman filloi të punonte si fizioterapiste. [1] Si një hobi, ajo filloi të studionte skulpturat në një studio private rreth vitit 1911. [3][4] Në vitin 1912 ajo u zhvendos në Paris për t'u përqëndruar në artin e saj dhe u regjistrua në Académie de la Grande Chaumière, nën tutelën e Antoine Bourdelle. Pas studimeve në Paris për katër vjet, në vitin 1916, ajo ekspozoi në Ekspozitën e Pranverës së Londrës të Galerisë Grosvenor. [4] Nga viti 1914, Fridman ishte e përfshirë në një marrëdhënie me artistin Ragnhild Barkman. [5][6]

Fridman u kthye në Suedi dhe u vendos në Göteborg, duke prodhuar një sërë veprash dekorative. Ajo u ngarkua nga kompania suedeze Atlantica në vitin 1921 për të krijuar dy statuja për ndërtesën e tyre të re. Ajo prodhoi Sea Horse (suedisht: Havshästen) dhe Walrus (suedisht: Valrossen), si në granit të zi. Në të njëjtën periudhë, ajo gdhend një pjesë të granitit të zi të njohur si Penguin's Well (suedisht: Pingvinbrunnen), e cila gjendet tani në bazë të Muzeut Suedez të Historisë Natyrore. Pjesë të tjera të njohura nga periudha e saj në Göteborg përfshijnë Fauns (suedisht: Faunerna, Skipping young ) dhe një bust të Torgny Segerstedt. [1]

Centaur

Rreth 1924, Fridman dhe Barkman u zhvendosën në Stokholm dhe u bënë miq me një çift tjetër lezbike, Klara Johanson dhe Ellen Kleman. [5][6] Ata kaluan kohë së bashku derisa vdiq Johanson në vitin 1948, shpesh duke bërë udhëtime verore së bashku në Rättvik dhe Masesgården. [7] Në një udhëtim studimor në Greqi, Fridman dhe Johanson u përfshinë romantikisht, edhe pse nuk lanë partnerët e tyre afatgjatë. [6] Në 1927 Fridman krijoi një skulpturë të Fredrika Bremer, [8] që shkaktoi polemika rreth asaj nëse një grua duhet të angazhohet si një skulptor serioz. Ky debat vazhdoi, me shumë kolegë meshkuj që merrnin qëndrimin se gratë duhet të gdhendin vetëm portretet e fëmijëve ose copa të vogla që paraqesin feminitetin, kur në vitin 1928 Fridman propozoi statujën e saj Centaur . [3]

Puna e Fridman Centaur u bë vepra e saj më e shënuar. E përfunduar në vitin 1939, u rrethuan edhe polemika të zemëruara, me shumë njerëz që ankoheshin se figura nuk ishte e ndjeshme nga ana kulturore, pasi centaurët nuk ishin pjesë e folklorit kombëtar. [3] Statuja, në bronz, është e paadornuar dhe reflekton fuqinë e krijesës në përbërjen e saj të fortë. [1] Edhe pse fillimisht Fridman kishte për qëllim që skulptura të shfaqej në fillim të Bibliotekës Rrugore, ajo u instalua në kodër pranë observatorit në Observatorielunden në Stokholm. Në vitin 1948, Johanson botoi një libër në mbrojtje të Fridman dhe artistëve të tjerë të grave, 'Sigrid Fridman-och andra konstnärer: en krigskrönika' '(' Sigrid Fridman dhe artistë të tjerë: një kronikë lufte '). [3]

Statuja e Fridmanit të Ellen Key (1953) ishte gjithashtu subjekt i një debati të ashpër dhe si artisti i moshës, ajo u bë më introvertuese, edhe pse ajo vazhdoi të punonte. Pjesë të ndryshme të skulpturës së saj janë të shpërndara në të gjithë vendin në hapësirat publike, të tilla si centaurs variant në Örebro dhe Bollnäs, një figurë e Pan me tuba në Härlanda dhe një burim në kopshtin e Stampa:Mal pranë Visby në Gotland. Puna e saj e fundit, 'Det droppande trädet' (Pema që pikon) gjendet në Odengatan pranë Bibliotekës së Qytetit dhe u instalua një vit pas vdekjes së saj.

Vdekja dhe trashëgimia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fridman vdiq më 8 janar 1963 në Stokholm të Suedisë. [1]


Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Citatime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Burman, Carina (2015). K.J.: En biografi över Klara Johanson (në suedisht). Stockholm, Sweden: Albert Bonniers Förlag. ISBN 978-91-0-014970-3.
  • Karlsson, Gunilla (1966). "Sigrid CS Fridman". Riksarkivets (në suedisht). Svenskt biografiskt lexikon. Arkivuar nga origjinali më 25 shkurt 2017. Marrë më 23 tetor 2017.
  • Larsson, Maria Bergom (3 qershor 2007). "Klara och passionen" [Klara and passion]. Aftonbladet (në suedisht). Stockholm, Sweden. Arkivuar nga origjinali më 23 tetor 2017. Marrë më 23 tetor 2017.
  • Yttergren, Leif; Bolling, Hans (2016). "Kvinnor, karriär och familj: En studie av svenska kvinnliga gymnastikdirektörers yrkeskarriärer och livsöden kring sekelskiftet 1900" [Women, Career and Family: A Study of Swedish Women's Gymnastics Professional Careers and life death around the turn of the century, 1900]. Historisk Tidskrift (në suedisht). Stockholm, Sweden: Svenska Historiska Foreningen. 136 (2): 185–219. ISSN 0345-469X. Marrë më 23 tetor 2017.
  • "Sigrid Fridman". Sällskapet Nya Idun (në suedisht). Stockholm, Sweden: The New Idun Society. 2016. Arkivuar nga origjinali më 20 dhjetor 2016. Marrë më 23 tetor 2017.
  • "Sigrid Fridman". University of Glasgow (në anglisht). Glasgow, Scotland: Mapping the Practice and Profession of Sculpture in Britain and Ireland 1851-1951. 2011. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2015. Marrë më 23 tetor 2017.