Sisak

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sisak
Sisek, Sissek, Sziszek, Siscia
—  Qytet  —
Sisak is located in Kroacia
Sisak
Sisak
Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Sisak-Moslavina
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45.48°0′0″V 16.36°0′0″L / 45.48000°V 16.36000°L / 45.48000; 16.36000 (Sisak)Koordinatat: 45.48°0′0″V 16.36°0′0″L / 45.48000°V 16.36000°L / 45.48000; 16.36000 (Sisak)
Popullsia 32.703 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1

Sisak (në Kroatisht Sisek, Sissek, Sziszek, Siscia) është një qytet në zhupaninë Sisak-MoslavinaKroaci.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 32703 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 33049 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 36785 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -1.05%[2].

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Sisak – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 27 tetor 2012. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Stampa:Zhupania Sisak-Moslavina