Skënder Konica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Skënder Konica, konsull i Shqipërisë në Bullgari, në vitet 1932-1934.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I biri i Mehmet Konicës. Lorenc Nënshati në vëllimin memuaristik "Albtrans" e përshkruan:[1]

Shumë vite me punë në Itali, më pas zëvendësdrejtor i Drejtorisë III dhe drejtor i Drejtorisë IV të MPJ-së për shtypin. [...] Në vitin 1974... Skënder Konica u arrestua me grupin armiqësor në ushtri, që kryesohej nga Beqir Balluku dhe disa gjeneralë të pakënaqur nga masat kundra hierarkisë ushtarake, përfshirë edhe heqjen e gradave.

Sipas ditarit të shkruar nga sekretari personal i Enver Hoxhës, Haxhi Kroi, Konica më 1982 ishte në Tiranë ndonëse dihej si i internuar.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Nenshati, Lorenc (2016). Albtrans "Top Sekret". Tiranë: Botart. ff. 65–66. ISBN 978-9928-219-23-7. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Urdhri sekret i Enverit: kaloni në sitë të gjithë oficerët madhorë". Panorama. 28 gusht 2014. Marrë më 18 mars 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)