Skagen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Skagen
Qytet
Restauranti Pakhuse në Skagen
Restauranti Pakhuse në Skagen
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej8.198
Faqja zyrtarewww.skagen.dk

Skagen është qytet në veri të Danimarkës. Ndodhet në lindje të bregdetit të gadishullit Skagen Odde. Skagen ndodhet 41 kilometra në veri të Frederikshavn, 108 kilometra në verilindje të Aalborgut dhe 226 kilometra në verilindje të Aarhus me rrugë.

Njerëz të njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Amalie Claussen (1859–1950), fotograf
  • Viggo Jensen (1921–2005), futbollistë
  • Mariann Gajhede Knudsen (born 1984), futbollistë
  • David Nielsen (born 1976), futbollistë
  • Ulrik Plesner (1861–1933), arkitekt

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]