Skagen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Skagen
Qytet
noform
Restauranti Pakhuse në Skagen
Stema_figura
Vendndodhja
Skagen is located in Danimarka
Skagen
Skagen

Koordinatat: 57°43′V 10°35′L / 57.717°V 10.583°L / 57.717; 10.583

Administrimi
Shteti Flamuri Danimarka
Rajoni Nordjylland
Komuna Frederikshavn
Kryetari i Bashkisë Birgit Hansen
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia 8,198 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Faqja Zyrtare www.skagen.dk

Skagen është qytet në veri të Danimarkës. Ndodhet në lindje të bregdetit të gadishullit Skagen Odde. Skagen ndodhet 41 kilometra në veri të Frederikshavn, 108 kilometra në verilindje të Aalborgut dhe 226 kilometra në verilindje të Aarhus me rrugë.

Njerëz të njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Amalie Claussen (1859–1950), fotograf
  • Viggo Jensen (1921–2005), futbollistë
  • Mariann Gajhede Knudsen (born 1984), futbollistë
  • David Nielsen (born 1976), futbollistë
  • Ulrik Plesner (1861–1933), arkitekt

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]