Jump to content

Skerdilajd Faria

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dr.

Skerdilajd Faria
U lind në21/09/1971
Tirane, Albania
KombësiaAlbanian, Italian
Emrat e tjerëSkerdi Faria
OrganizataKEIT Day Hospital
Njohur përSipermarres dhe mjek anestezist
TitulliThemelues dhe CEO i KEIT Day Hospital

Dr. Skerdilajd Faria, njohur edhe si dr. Skerdi, është mjek, personazh publik televiziv dhe sipërmarrës shqiptar (nënshtetas italian që nga vitit 2013), themelues dhe administrator i Spitalit Ditor KEIT, i cili ofron shërbime në fushën e kirurgjisë estetike.[1][2][3]

I lindur më 21 Shtator 1971 në qytetin e Tiranës, fëmijë i vetëm i dy prindërve arsimtarë, z. Late Faria me prejardhje nga Kurjani i Fierit dhe znj. Liri Bakiri me prejardhje nga Gjirokastra.

Në vitin 1974 familja e dr. Skerdit u transferua në qytetin e Ballshit, ku kaloi fëmijërinë dhe përfundoi studimet 8 - vjeçare në shkollën "5 Shkurti" si dhe shkollën e mesme në gjimnazin "Dervish Hekali". Pas përfundimit të shkollës së mesme me rezultate shumë të larta në mësime në vitin 1989, u dekorua edhe me medaljen e artë nga Ministria e Arsimit.

I martuar, me dy fëmijë (Elena dhe Gjergji), tashmë jeton midis Tiranës dhe Romës ku aktualisht banon edhe familja e tij.

Në vitin 1995 përfundoi studimet e larta në Universitetin e Mjekësisë, së Tiranës

Në vitin 1997 u transferua në Romë, ku në 2002 përfundoi specializimin në Higjenë dhe Mjekësi Parandaluese (me lode) pranë Universitetà degli Studi La Sapienza,

Në mars 2004 përfundoi studimet për njohjen e diplomës së mjekësisë pranë Universitetà degli Studi La Sapienza, Roma.

Në vitin 2006 përfundoi studimet dhe mbrojtjen e Doktoratës (PhD) pranë Universitetà degli Studi La Sapienza, Roma, me temë mbi studimin e infeksioneve spitalore (me lode).[4]

Më tej vazhdoi specializimin në Anestezi dhe Rianimacion pranë Universitetit Tor Vergata, Roma, studime të cilat i përfundoi në vitin 2009 (me lode).

Eksperienca e punës

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1996 punësohet pranë Istitutit të Shëndetit Publik, Tiranë ku punon deri në shkurt të vitit 1997.

Në vitin 1997 transferohet në Romë ku deri në vitin 2004 ka frekuentuar Istituto Superiore di Sanità duke kryer stazhin e specializimit.

Në vitin 2008 bëhet pjesë e Staffit Akademik të Universitetit Zoja e Këshillit të Mirë pranë Fakultetit të Mjekësisë dhe Kirurgjisë për mësimdhënien e Epidemiologjisë.

Në periudhën 2009 - 2012 ka punuar si mjek anestezist reanimator, profesionist i lirë, në Romë.

Gjatë qëndrimit në Romë ka bashkëpunuar në një sërë studimesh shkencore në fushën e higjenës, epidemiologjisë, infeksioneve spitalore dhe anestezisë. [5][6][7][8][9][10][11][12][13][14][15][16][17]

Pas marrjes së përvojës në sistemin shëndetësor italian, Dr. Faria u kthye në Shqipëri për të themeluar në vitin 2011 Klinikën Estetike Italiane KEIT, të cilën e drejton edhe aktualisht ne rolin e CEO.[2][4]

1989 - Medalja e Artë, dekoruar nga Ministri i Arsimit Prof. Dr. Skënder Gjinushi.

 1. ^ "Si një anije kozmike, prezantohen ambientet e reja të KEIT Day Hospital". 2024-02-24. Marrë më 2024-02-26.
 2. ^ a b "Nga medalja e arit tek shitja e vajit të makinave në rrugë, Dr. Skerdi rrëfen vitet e tij të vështira". www.balkanweb.com. Marrë më 2024-02-26.
 3. ^ Fevziu, Blendi (2023-10-24). "Opinion - Skerdi Faria, historia e studentit që shiste vaj makinash në rrugë!". Tv Klan (në anglisht). Marrë më 2024-02-26.
 4. ^ a b "Nga fëmijëria tek "shpikja" e KEIT, doktor Skerdi: Do të rritet shumë më tepër". Opinion.al. 2023-09-22. Marrë më 2024-02-26.
 5. ^ Schinaia, N.; Faria, S.; Sallabanda, A.; Kakarriqi, E.; Di Renzi, M.; Rossi, F. (2003). "[Population study of knowledge and practice in the Albanian population regarding water usage and diarrhea prevention]". Annali Di Igiene: Medicina Preventiva E Di Comunita. 15 (4): 329–339. ISSN 1120-9135. PMID 14552200. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Sodano, L.; Faria, S.; Gjata, A.; Kasneci, A.; Byku, B.; Schinaia, N. (2003). "[Guidelines for a prevalence survey of nosocomial infections in the University Hospital "Madre Teresa" in Tirana, Albania]". Annali Di Igiene: Medicina Preventiva E Di Comunita. 15 (5): 693–700. ISSN 1120-9135. PMID 14969323. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Sodano, L.; Faria, S.; Di Renzi, M.; Gabriele, S.; Gruppo dello Studio di Prevalenza (2004). "[The prevalence survey of nosocomial infections: a very informative tool in a big hospital setting]". Annali Di Igiene: Medicina Preventiva E Di Comunita. 16 (5): 647–663. ISSN 1120-9135. PMID 15552731. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Faria, S.; Sodano, L.; Gjata, A.; Dauri, M.; Sabato, A. F.; Mertiraj, O.; Schinaia, N.; Prevalence Study Group (2006-12). "The first point prevalence survey of nosocomial infections in Albania: pilot study". Journal of Chemotherapy (Florence, Italy). 18 (6): 652–655. doi:10.1179/joc.2006.18.6.652. ISSN 1120-009X. PMID 17267345. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |date= (Ndihmë!)
 9. ^ Faria, S.; Sodano, L.; Gjata, A.; Dauri, M.; Sabato, A. F.; Bilaj, A.; Mertiraj, O.; Llazo, E.; Kodra, Y.; Schinaia, N.; Prevalence Study Group (2007-03). "The first prevalence survey of nosocomial infections in the University Hospital Centre 'Mother Teresa' of Tirana, Albania". The Journal of Hospital Infection. 65 (3): 244–250. doi:10.1016/j.jhin.2006.11.007. ISSN 0195-6701. PMID 17241694. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |date= (Ndihmë!)
 10. ^ Dauri, Mario; Sidiropoulou, Tatiana; Fabbi, Eleonora; Giannelli, Marco; Faria, Skerdilajd; Mariani, Pierpaolo; Sabato, Alessandro Fabrizio (2007). "Efficacy of continuous femoral nerve block with stimulating catheters versus nonstimulating catheters for anterior cruciate ligament reconstruction". Regional Anesthesia and Pain Medicine. 32 (4): 282–287. doi:10.1016/j.rapm.2006.06.249. ISSN 1098-7339. PMID 17720111. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Faria, S.; Sodano, L.; Dauri, M.; Sabato, A. F.; Gjata, A.; Kito, I.; Llazo, E.; Bilaj, A.; Mertiraj, O.; Schinaia, N.; Prevalence Study Group (2008-05). "First point prevalence survey of nosocomial infections in the intensive care units of a tertiary care hospital in Albania". The Journal of Hospital Infection. 69 (1): 95–97. doi:10.1016/j.jhin.2008.01.029. ISSN 0195-6701. PMID 18346815. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |date= (Ndihmë!)
 12. ^ Faria, S.; Dauri, M.; Schinaia, N.; Gjata, A.; Sabato, A. F.; Bilaj, A.; Llazo, E.; Mertiraj, O.; Sodano, L.; Prevalence Study Group (2008-12). "First prevalence survey of surgical site infections in the University Hospital Centre 'Mother Teresa' of Tirana". The Journal of Hospital Infection. 70 (4): 381–383. doi:10.1016/j.jhin.2008.07.005. ISSN 0195-6701. PMID 18848737. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |date= (Ndihmë!)
 13. ^ Dauri, Mario; Fabbi, Eleonora; Mariani, Pierpaolo; Faria, Skerdilajd; Carpenedo, Roberta; Sidiropoulou, Tatiana; Coniglione, Filadelfo; Silvi, Maria B.; Sabato, Alessandro F. (2009). "Continuous femoral nerve block provides superior analgesia compared with continuous intra-articular and wound infusion after anterior cruciate ligament reconstruction". Regional Anesthesia and Pain Medicine. 34 (2): 95–99. doi:10.1097/AAP.0b013e31819baf98. ISSN 1532-8651. PMID 19282706. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Masala, Salvatore; Mammucari, Matteo; Angelopoulos, Georgios; Fiori, Roberto; Massari, Francesco; Faria, Skerdilajd; Simonetti, Giovanni (2009-09). "Percutaneous vertebroplasty in the management of vertebral osteoporotic fractures. Short-term, mid-term and long-term follow-up of 285 patients". Skeletal Radiology. 38 (9): 863–869. doi:10.1007/s00256-009-0712-z. ISSN 1432-2161. PMID 19434408. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |date= (Ndihmë!)
 15. ^ Dauri, M.; Faria, S.; Celidonio, L.; Tarantino, U.; Fabbi, E.; Sabato, A. F. (2009-08). "Retroperitoneal haematoma in a patient with continuous psoas compartment block and enoxaparin administration for total knee replacement". British Journal of Anaesthesia. 103 (2): 309–310. doi:10.1093/bja/aep189. ISSN 1471-6771. PMID 19596765. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |date= (Ndihmë!)
 16. ^ Dauri, M.; Faria, S.; Gatti, A.; Celidonio, L.; Carpenedo, R.; Sabato, A. F. (2009-08). "Gabapentin and pregabalin for the acute post-operative pain management. A systematic-narrative review of the recent clinical evidences". Current Drug Targets. 10 (8): 716–733. doi:10.2174/138945009788982513. ISSN 1873-5592. PMID 19702520. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |date= (Ndihmë!)
 17. ^ Dauri, M.; Coniglione, F.; Faria, S.; Fiori, R.; Frunzo, F.; Massari, F.; Simonetti, G.; Sabato, A. F.; Masala, S. (2009-12). "Continuous i.v. infusion of remifentanil and intraosseous lidocaine provide better analgesia than intraosseous lidocaine alone in percutaneous vertebroplasty of osteoporotic fractures". British Journal of Anaesthesia. 103 (6): 901–902. doi:10.1093/bja/aep324. ISSN 1471-6771. PMID 19918028. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |date= (Ndihmë!)