Skolioza

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Skolioza

Skolioza përfaqëson të shtrembëruarit anësor të boshtit të kurrizit. Kjo sëmundje është si pasojë e qëndrimit jo të rregullt p.sh. të nxënësit në bankën shkollore, mbajtja e qantav shkollore ne njerin krah etj.

Skolioza mund të paraqitet në anën e majtë ose të djathtë të trupit. Kjo sëmundje sidomos është e shpeshtë te nxënësit e moshës 10-15 vjeçare.

Për pengimin e shfaqjes së skoliozës kërkohet nga nxënësit që shputat e këmbëve t'i mbështetë mirë në dysheme, regjioni i ijeve të shtyllës së kurrizit të mbështetët mirë për shpinën e bankës dhe gjatë shkrimit apo leximit koka të përkulet lehtë përpara, duke e mbajtur largësinë e syve nga fletorja 35-40 cm. per ta e ndaluar semundjet njerzit sidomos femijet duhet qe ta mbjne drejt trupin

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]