Skuqja (mënyrë e gatimit)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Delli i skuqur

Skuqja është gatimi i ushqimit në vaj ose në një yndyrë tjetër. [a] [1] Ngjashëm me sotimin, ushqimet e skuqura në tigan zakonisht kthehen një herë ose dy herë gjatë gatimit për t'u siguruar që ushqimi të jetë i gatuar mirë, duke përdorur marrë ose spatul, ndërsa ushqimet e skuqura gatuhen nga " duke u hedhur në tigan”. [2] Një shumëllojshmëri e madhe ushqimesh mund të skuqen.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një pikturë e artistit rus AI Morozov që tregon skuqjen në ajër të hapur

Skuqja besohet të jetë shfaqur për herë të parë në kuzhinën e Egjiptit të lashtë, gjatë Mbretërisë së Vjetër, rreth vitit 2500 pes. [3]

Llojet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndryshe nga uji, yndyrat mund të arrijnë temperatura shumë më të larta se 100°C përpara se të ziejnë. Kjo e shoqëruar me vetitë e tyre përthithëse të nxehtësisë, shijen neutrale ose të dëshiruar dhe jotoksicitetin, i bën ato të çmuara në gatim, veçanërisht në skuqje. Si rezultat, ato përdoren në një shumëllojshmëri të gjerë kuzhinash.

Nëpërmjet skuqjes, mund të skuqet apo edhe të karbonizohet sipërfaqja e ushqimeve duke karamelizuar sheqernat. Ushqimi gatuhet shumë më shpejt dhe ka një mprehtësi dhe cilësi karakteristike. Në varësi të ushqimit, yndyra do të depërtojë në të në shkallë të ndryshme, duke dhënë ndihmesë në pasuri, lubrifikim, shijen e vet dhe kalori.

Skuqja e cekët është një lloj skuqjeje në tigan duke përdorur vetëm yndyrë të mjaftueshme për të zhytur afërsisht një të tretën deri në gjysmën e ushqimit; yndyra e përdorur në këtë teknikë zakonisht përdoret vetëm një herë. Nga ana tjetër, skuqja e thellë përfshin zhytjen totale të ushqimit në vaj të nxehtë, i cili normalisht mbushet dhe përdoret disa herë përpara se të hidhet. Skuqja e thellë është zakonisht një proces shumë më i përfshirë dhe mund të kërkojë vajra të specializuar për rezultate optimale.


Gabim referencash: Etiketat <ref> ekzistojnë për një grup të quajtur "lower-alpha", por nuk u gjet etiketa korresponduese <references group="lower-alpha"/>

  1. ^ editor, Prosper Montagné ; American; Escoffier, Charlotte Turgeon ; pref. by Robert J. Courtine ; original preface by Auguste; Hunter, Philéas Gilbert ; text translated from the French by Marion (1977). The New Larousse Gastronomique : The Encyclopedia of Food, Wine & Cookery. New York: Crown Publishers. fq. 299, 307. ISBN 0-517-53137-2. {{cite book}}: |last= ka emër të përgjithshëm (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
  2. ^ Peterson, James (prill 2003). Essentials of Cooking. Artisan Books. ISBN 978-1-57965-236-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Tannahill, Reay. (1995). Food in History. Three Rivers Press. p. 75