Smileva

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Flag of Macedonia.svg Fshatra në Republikën e Maqedonisë
Emri: Smileva
Komuna:
Krahina etnografike/ gjeografike: -
Popullsi: -
Kodi postal: -
Kodi telefonik: -
Lartësia mbidetare: -
Sipërfaqja: -
Gjerësia gjeografike: -
Gjatësia gjeografike: -
Web-faqe: s'ka
Përdorimi i stampës

Smileva, (sllavo-maqedonisht: Смилево, lexo: Smilevo) është fshat i Republikës së Maqedonisë, pjesë e komunës së Demir Hisarit. Fshati është i njohur pasi në të filloi Revolucioni i Ilindenit më [[2 gusht] të vitit 1903. Gjithashtu në të u formua Organizata e Brendshme Revolucionare Maqedone në të cilën u pru vendimi për revolucion i cili u zhvillua në Smilevë nga 2 deri më 7 maj të të njejtit vit.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Fshati shtrihet në pjesën më jugore të komunës së Demir Hisarit, në fund të malit Bigla në një lartësi mbidetare 880 m dhe ka sipërfaqe prej 16,4 km2, 1400 ha nga të cilat janë male, 113 ha janë kullosa dhe 104 ha tokë pjellore.

fshati gjendet 10 km larg rrugës Demir Hisar — Manastir.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Në vitin 1961 fshati kishte 1158 bvanorë numër ky i cili në vitin 1994 ra në 384 për shkak të emigrimit të popullsisë nëpër qytete.

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]