Smillova

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Smillovë
Смилево
Fshat
noform
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Pellagonia
Komuna Murgashovë
Popullsia 321 banorë (2002)

Smillovë, (maqedonisht: Смилево/Smilevo) është fshat i Republikës së Maqedonisë, pjesë e komunës së Demir Hisarit. Fshati është i njohur pasi në të filloi Revolucioni i Ilindenit2 gusht të vitit 1903. Gjithashtu në të u formua Organizata e Brendshme Revolucionare Maqedone në të cilën u pru vendimi për revolucion i cili u zhvillua në Smilevë nga 2 deri më 7 maj të të njejtit vit.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati shtrihet në pjesën më jugore të komunës së Demir Hisarit, në fund të malit Bigla në një lartësi mbidetare 880 m dhe ka sipërfaqe prej 16,4 km2, 1400 ha nga të cilat janë male, 113 ha janë kullosa dhe 104 ha tokë pjellore.

fshati gjendet 10 km larg rrugës Demir Hisar — Manastir.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1961 fshati kishte 1158 bvanorë numër ky i cili në vitin 1994 ra në 384 për shkak të emigrimit të popullsisë nëpër qytete.