Jump to content

Snufkin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një vajzë e veshur si Snufkin në Naantali, Finlandë

Snufkin (Suedisht: Snusmumriken ose Mumriken, Finlandisht: Nuuskamuikkunen ose Muikkunen) është personazh fiktiv në librin strip suedezë Moomins nga Tove Jansson. Ai është shoku i ngushtë i protagonistit Moomintroll dhe jeton me të në Luginën Moomin gjatë pranverës dhe verës, por largohet për në vende të nxehta çdo stinë të dimrit.[1][2] Ai është djali i is Mymble dhe Joxter, dhe gjysmë-vëllai i vajzës së Mymble dhe Little My.

Snufkin vesh rroba të gjelbra të vjetra dhe një kapelë të gjerë që ai e ka që nga lindja. Ai jeton në një tendë, pi një tub dhe luan harmonikën. Snufkin gjithashtu ka një mosdashje të madhe për figurat e autoritetit të tilla si kujdestari i Parkut dhe shumë shenjat rregulluese dhe gardhet që ai ngre. Në një moment, ai saboton Mbajtësin e Parkut duke mbjellë Hattifattener në kopshtin e tij, duke i bërë ato të rriten dhe ta nxjerrin jashtë. Ai ka një urrejtje të madhe për të gjitha simbolet e pronës private, madje edhe duke humbur durimin e tij me Hemulen pasi kjo e fundit përpiqet të vendosë një shenjë që shpall "lugina Moomin"..[3]

Snufkin preferon gjeth të lirë në rritje në lëndinat e rrethuara. Snufkin mban sa më pak të jetë e mundur pasuritë e kësaj bote, duke i parë ato si një barrë dhe duke qenë më të lumtur duke mbajtur kujtesën e një gjëje sesa vetë gjëja. Ky aspekt i personalitetit të tij është në kontrast me karakterin e Sniff.

Tove Jansson bazoi personazhin e Snufkin në shokun e saj dhe një herë të fejuarin, Atos Wirtanen.

Kuriozitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Berthoud, Ella; Elderkin, Susan (5 shtator 2013). "The Novel Cure: An A to Z of Literary Remedies". Canongate Books. Marrë më 16 dhjetor 2016 – nëpërmjet Google Books. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ AbdelRahim, Layla (5 dhjetor 2014). "Children's Literature, Domestication, and Social Foundation: Narratives of Civilization and Wilderness". Routledge. Marrë më 16 dhjetor 2016 – nëpërmjet Google Books. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Jansson 1974, f. 77.
  4. ^ Intervista apparsa sul numero 11 del settimanale Shonen Jump del 2008