Sociogrami

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sociogrami

Sociogrami është një teknikë për paraqitjen grafike të të dhënave të siguruara me metodën sociometrike. Sociogramet mund të përdoren për të analizuar marrëdhëniet e ndryshme ndërnjerëzore në një grup të caktuar. Ata ndihmojnë për të mbledhur të dhëna për kategori të ndryshme, ndër të cilat më të rëndësishmet janë: të vetmuarit, të refuzuarit, të pazgjedhurit, yjet, jopopullorët, etj.është një paraqitje grafike e lidhjeve sociale që ka një person. [1]

Sociogramet u zhvilluan nga Jacob L. Moreno për të analizuar zgjedhjet ose preferencat brenda një grupi. [2] [3] Ata mund të paraqesin diagramin e strukturës dhe modeleve të bashkëveprimeve në grup. Një sociogram mund të hartohet në bazë të shumë kritereve të ndryshme: marrëdhëniet shoqërore, kanalet e ndikimit, linjat e komunikimit etj.

Sociogramet janë grafikë ose mjetet e përdorura për të gjetur sociometrinë e një hapësire sociale.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Sociogram at merriam-webster.com.
  2. ^ Who Shall Survive?, 1934 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "An Experiential Approach to Organization Development 7th ed."Brown, Donald R.and Harvey, Don. Page 134