Sofia Rotaru

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sofia Rotaru
Rojdkievsofiar.jpg
Të dhëna
U lind (1947-08-07) 7 Gusht, 1947 (75 vjeç)
PrejardhjaFlag of Ukraine.svg Marshintsy, Chernivtsi Oblast, Ukraine
Punakëngëtar, vallzues, tekste shkrues, autore, aktore, producente filmi
Veglatvokal, kitare
Vitet aktive1968
Shtëpitë diskografikeArtur-Music
(që nga 2003)
Extraphone
(që nga 2002)
Sintez Records
(1991)
Warner Music Group
(1987)
Sony BMG Music Entertainment
(1976)
Krugozor
(1975)
Melodiya
(që nga 1972)
Faqja zyrtarewww.rotarusofia.ru

Sofia Rotaru, (emri i plotë: Sofia Mihailovna Rotaru-Evdokimenko, moldavisht: Sofia Rotaru, ukrainisht: Софiя Ротару) është pop-këngëtare, këngë shkruese, muzikante, vallëzuese, producente muzike, producente filmi, aktore, grua biznesi si dhe autore ruse, ukrainse, moldavase dhe e ish Bashkimit Sovletik. Në botë është e njohur shumë nga veprimet e saja kontraverze gjatë karrierës. Nga mediat është emëruar "Mbretëresha e Pop-muzikës" dhe "Kjo është e gjitha që kemi".[1]. Në vitin 1986 ishte pop-këngëtarja e parë së cilës iu dha titulli prestigjioz "Artisti i Popullit i BRSS-së" dhe në vitin 2000 u quajt "Këngëtarja e shekullit XX".ntury. Asaj iu janë dhënë një numër i madhë titujsh ndër të cilët janë: Artiste e Merituar e Ukrainës, Artiste e Popullit e Ukrainës, Artiste e Popullit e BRSS-së, Artiste e Popullit e Moldavisë, Laurate e Çmimit YCL, Heroinë e Moldavisë etj.Ish presidenti i Ukrainës Leonid Kuchma dhe presidenti i Rusisë Vladimir Putin i ndanë shpërblime në gusht të vitit 2002 në rast të ditëlindjes së 55-të i ndanë shpërblime dhe u shpall Hero i Ukrainës për meritat e saja në sferën e artit [2].

Jeta e hershme dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sofia Rotaru ishte fëmija i dytë nga gjashtë fëmijë në familje. Ajo lindi në Marshintsy, Chernivtsi Oblast, më 7 gusht të vitit 1947. Për shkak të të shkruarit gabim të datëlindjes në dokumentin e identifikimit e që është 9 gusht, Sofia feston ditëlindjen dy herë.[3]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mirënjohjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "The Pop Queen celebrated her 60th Anniversary as a queen should". Postimees. Arkivuar nga origjinali më 4 janar 2009. Marrë më 2007-08-10. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Presidential decree
  3. ^ "Sofia Rotaru was almost excluded from pioneers for singing". 2007-08-07. Marrë më 2008-02-22. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]