SolarCity

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Korporata SolarCity
Lloji Filial
Themeluar Korrik 4, 2006; 13 vite më parë (2006-07-04)
Themeluesi
Selia San Mateo, Kaliforni, SHBA
Kryesuesit
Punonjësit 15,000+ (Dhjetor 2016)
Dega kryesore Tesla, Inc.
Adresa e internetit solarcity.com

Korporata SolarCity është një filial i Tesla, Inc. specializuar në shërbimet e energjisë diellore me zyrat qëndrore në San Mateo, Kaliforni.

SolarCity shet, prodhon, dhe instalon panele diellore banimi dhe komerciale në Shtetet e Bashkuara. Në vitin 2016, kompania u shkri me Tesla, Inc. dhe tani i ofron shërbimet e ruajtjes së energjisë nëpërmjet Tesla. Kompania, në bashkëpunim me Panasonic, operon Tesla Gigafactory 2Buffalo, New York, ku prodhon komponentët e njësive diellore.