Sophia Oboshie Doku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Sophia Oboshie Doku ishte një politikane femër nga Gana dhe një nga parlamentarët e parë femra në Parlamentin e Parë të Republikës së Parë të Ganës nën Presidentin e parë të Gana, Dr Kwame Nkrumah. [1]


Edukimi[redakto | përpunoni burim]

Doku ka studiuar për mësuesi.

Politika[redakto | përpunoni burim]

Doku ishte një aktiviste politike e cila shërbeu nën pozicione të ndryshme dhe një nga aktivistët e Luftës së Pavarur. [2][3]

Referenca[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ "Ministry of Women and Children's Affairs - MOWAC". femaleachievers.org. Arkivuar nga origjinali më 30 janar 2016. Marrë më 2016-01-24.  Një parametër i panjohur |url-status= është injoruar (ndihmë)
  2. ^ Nketiah, Eric (2011-01-01). Distance Forum: A Multidisciplinary Book of Scholarly Articles. AuthorHouse.  9781456789268. 
  3. ^ "The Forgotten S'heroes' of Ghana's Independence - threesixtyGh". threesixtyGh. Marrë më 2016-01-24.