Sophie Kinsella

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Madeleine Wickham
Sophie Kinsella
U lind mëGabim: Nevojitet datë e vlefshme lindjeje: viti, muaji, data
Londër, Angli
Emri i letraveSophie Kinsella
Gjinitë letrareChick lit
Punët e shquaraThe Shopaholic series
Faqja zyrtare
www.sophiekinsella.co.uk

Madeleine Sophie Wickham (Madeleine Sophie Townley, lindur më 12 dhjetor 1969) është një shkrimtare Angleze e chick lit e cila njihet më së shumti për emrin e saj artistik Sophie Kinsella.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Madeleine Wickham lindi në Londër. Shkollën e kreu në Gjimnazin Putney dhe Shkollën për vajza, Sherborne. Ajo studioi për muzikë në New College, Oksford, kjo pas punës së saj prej një viti në Politike, Filozofi dhe Ekonomi (PPE).[1] Wickham worked as a juriste financiare (ku përfshihet Pensions World) para se të kthehej në një shkrimtare fiksion.[2]

Ndërkohë që punonte si juriste financiare, në moshën 24 vjeç, ajo shkroi novelën e saj të parë. Festa e Tenisit menjëherë u cilësua si një sukses nga kritikët dhe mbarë njerëzit dhe u bë një ndër dhjetë librat më të shitur të kohës. Ajo e vazhdoi të shkruante dhe botoi edhe gjashtë novela të tjera nën emrin Madeleine Wickham : Një rezistencë e dëshirueshme, E diela e pishinave, Vizitoi i paftuar, VAjza e Dasmave, Kokteil për tre and Marrëveshtjet e Fjetjes.

Novela e saj e parë nën pseudonimin Sophie Kinsella (emër i formuar nga shkronjat e emrit të saj dhe nga mbiemri i vajzërisë [3]) u dorëzua te botuesi i saj anonim dhe u prit me shume entuziazëm. Ajo e zbuloi për herë të parë identitetin e saj kur u publikua libri A e mban dot një të fshehtë? në dhjetor të vitit 2005.[4]

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Wickham jeton në Londër me bashkëshortin e saj, Henry Wickham (të cilin e takoi në Oksford), drejtoi i shkollës përgatitore për djem. Ata kanë 17 vjet të martuar, kanë katër djem dhe një vajzë.

Publikimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si Sophie Kinsella[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Seria e librave Shopaholic[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. The Secret Dreamworld of a Shopaholic (also titled Confessions of a Shopaholic) (2000)
 2. Shopaholic Abroad (also titled Shopaholic Takes Manhattan) (2001)
 3. Shopaholic Ties The Knot (2001)
 4. Shopaholic & Sister (2004)
 5. Shopaholic & Baby (2007)
 6. Mini Shopaholic (2010)

Standalone novels[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Other[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si Madeleine Wickham[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • The Tennis Party (1995) (re-released as 40 Love in 2011)
 • A Desirable Residence (1996)
 • Swimming Pool Sunday (1997)
 • The Gatecrasher (1998)
 • The Wedding Girl (1999)
 • Cocktails for Three (2000)
 • Sleeping Arrangements (2001)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Madeleine Wickham". Fantasticfiction.co.uk. Marrë më 2012-03-29. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Caldwell, Rebecca (2010-09-21). "Famous pen names". Chatelaine. Arkivuar nga origjinali më 19 tetor 2010. Marrë më 2012-03-30. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Sophie Kinsella Biography - life, family, children, parents, name, story, wife, school, mother - Newsmakers Cumulation". Notablebiographies.com. Marrë më 2012-03-29. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Biography". Sophie Kinsella. Arkivuar nga origjinali më 26 gusht 2013. Marrë më 2012-03-29. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]