Sophie Kinsella

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sophie Kinsella
Sophie Kinsella

Zhanri:Chick lit
Web-faqja:www.sophiekinsella.co.uk

Madeleine Sophie Wickham (Madeleine Sophie Townley, lindur më 12 dhjetor 1969) është një shkrimtare Angleze e chick lit e cila njihet më së shumti për emrin e saj artistik Sophie Kinsella.

Karriera[redakto | redakto tekstin burimor]

Madeleine Wickham lindi në Londër. Shkollën e kreu në Gjimnazin Putney dhe Shkollën për vajza, Sherborne. Ajo studioi për muzikë në New College, Oksford, kjo pas punës së saj prej një viti në Politike, Filozofi dhe Ekonomi (PPE).[1] Wickham worked as a juriste financiare (ku përfshihet Pensions World) para se të kthehej në një shkrimtare fiksion.[2]

Ndërkohë që punonte si juriste financiare, në moshën 24 vjeç, ajo shkroi novelën e saj të parë. Festa e Tenisit menjëherë u cilësua si një sukses nga kritikët dhe mbarë njerëzit dhe u bë një ndër dhjetë librat më të shitur të kohës. Ajo e vazhdoi të shkruante dhe botoi edhe gjashtë novela të tjera nën emrin Madeleine Wickham : Një rezistencë e dëshirueshme, E diela e pishinave, Vizitoi i paftuar, VAjza e Dasmave, Kokteil për tre and Marrëveshtjet e Fjetjes.

Novela e saj e parë nën pseudonimin Sophie Kinsella (emër i formuar nga shkronjat e emrit të saj dhe nga mbiemri i vajzërisë [3]) u dorëzua te botuesi i saj anonim dhe u prit me shume entuziazëm. Ajo e zbuloi për herë të parë identitetin e saj kur u publikua libri A e mban dot një të fshehtë? në dhjetor të vitit 2005.[4]

Jeta[redakto | redakto tekstin burimor]

Wickham jeton në Londër me bashkëshortin e saj, Henry Wickham (të cilin e takoi në Oksford), drejtoi i shkollës përgatitore për djem. Ata kanë 17 vjet të martuar, kanë katër djem dhe një vajzë.

Publikimet[redakto | redakto tekstin burimor]

Si Sophie Kinsella[redakto | redakto tekstin burimor]

Seria e librave Shopaholic[redakto | redakto tekstin burimor]

 1. The Secret Dreamworld of a Shopaholic (also titled Confessions of a Shopaholic) (2000)
 2. Shopaholic Abroad (also titled Shopaholic Takes Manhattan) (2001)
 3. Shopaholic Ties The Knot (2001)
 4. Shopaholic & Sister (2004)
 5. Shopaholic & Baby (2007)
 6. Mini Shopaholic (2010)

Standalone novels[redakto | redakto tekstin burimor]

Other[redakto | redakto tekstin burimor]

Si Madeleine Wickham[redakto | redakto tekstin burimor]

 • The Tennis Party (1995) (re-released as 40 Love in 2011)
 • A Desirable Residence (1996)
 • Swimming Pool Sunday (1997)
 • The Gatecrasher (1998)
 • The Wedding Girl (1999)
 • Cocktails for Three (2000)
 • Sleeping Arrangements (2001)

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

 1. ^ "Madeleine Wickham". Fantasticfiction.co.uk. Marrë më 2012-03-29. 
 2. ^ Caldwell, Rebecca (2010-09-21). "Famous pen names". Chatelaine. Marrë më 2012-03-30. 
 3. ^ "Sophie Kinsella Biography - life, family, children, parents, name, story, wife, school, mother - Newsmakers Cumulation". Notablebiographies.com. Marrë më 2012-03-29. 
 4. ^ "Biography". Sophie Kinsella. Marrë më 2012-03-29. 

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]