South Park: Bigger, Longer & Uncut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

South Park : Bigger , Longer & Uncut është një amerikan animuar film 1999 komedi muzikore bazuar në seri animuar televiziv South Park , dhe prodhuar , bashkë - shkruar nga dhe krijuesit e saj Trey Parker dhe Matt Stone . Filmi është drejtuar dhe bashkë - shënua nga Parker dhe bashkë - shkruar nga South Park tyre bashkëpunëtori Pam Brady , dhe bashkë - luajti Mary Kay Bergman , dhe Isaac Hayes si Chef . Ajo përmban dymbëdhjetë këngë nga Parker dhe Marc Shaiman me tekst shtesë nga Stone. Ajo është prodhuar nga Paramount Pictures dhe Warner Bros në bashkëpunim me Comedy Central .

Filmi është kryesisht i shqetësuar me çështjet e censurës dhe lirinë e fjalës . Ajo parodizon filma të animuar Disney lëshuar gjatë Disney Rilindjes , të tilla si Bukuri dhe hajvan dhe The Little Mermaid , si dhe musicals të tilla si West fund të Les Miserables , dhe satirizon polemikës rreth vetë tregojnë . Në film, katër djemtë nga South Park parë një film të diskutueshme R- vlerësuarat shfaq Kanadezët Tarasi dhe Pompaxhiu . Djemtë fillojnë mallkojë vazhdimisht dhe prindërit e tyre bëjnë presion në Shtetet e Bashkuara për luftë kundër Kanada për dyshimin e korruptimit fëmijët e tyre . Filmi po ashtu satirizon rëndë Shoqatën Motion Picture të Amerikës ; Parker dhe Stone luftuan MPAA gjithë procesin e prodhimit dhe filmi mori një vlerësim R vetëm dy javë para se të lirimin e saj .

Filmi u lirua në teatrot më 30 qershor, 1999, dhe në video në shtëpi në 23 nëntor , 1999. Ajo ka marrë komente përgjithësisht pozitive nga kritikët , të cilët vlerësuar humorin , satirën shoqërore dhe analizë politike . Prodhuar në një buxhet 21.000.000 $ , ajo vazhdoi të bruto $ 83.000.000 në mbarë botën në teatrot , duke e bërë atë një hit zyrë kuti . Kënga " fajësojnë Kanadanë " fituar Parker dhe Marc Shaiman një nominim 1999 për Academy Award për Best Original Song.

South Park Bigger, Longer & Uncut
SouthParkbiggerlongeruncut.jpg
posteri i filmit
Viti 1999
Regjia Trey Parker
Prodhimi Matt Stone
Trey Parker
Skenari Trey Parker
Matt Stone
Pam Brady
Bazuar në {{{bazuar në}}}
Në rolet kryesore Matt Stone
Trey Parker
Isaac Hayes
Mary Kay Bergman
George Clooney
Muzika Trey Parker
Marc Shaiman {tema}
Kinematografia
Montazhi John Venzon
Studioja kinematografike {{{studio}}}
Shpërndarë nga Warner Bros. Pictures
Paramount Pictures
Data e daljes në kinema 2 korrik 2003
Kohëzgjatja 81 minuta
Shteti Flag of the United States.svg SHBA
Gjuha Anglisht
Vlerësimi {{{vlerësimi}}}
Buxheti {{{buxheti}}}
Fitimet {{{fitimet}}}
Paraprihet nga
Pasohet nga


Historiku i filmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stan Marsh , Kenny McCormick , Kyle Broflovski dhe Eric Cartman kreu në teatër lokale film për të parë se filmi i ri Terrance dhe Phillip : Gomarët e zjarrit, të cilin të mundshëm të preferuar komedi duo kanadeze e djalit Tarasi dhe Pompaxhiu ( " Qyteti Mountain " ) , por kur djemtë të arritur atje , ata janë të refuzuar hyrja për shkak të filmit të vlerësuarat R nga MPAA , në mënyrë që ata të paguajnë një njeri të pastrehë për të shoqëruar ata. Djemtë mësojnë fraza të pahijëshme nga filmi ( " Uncle Fucka " ), e cila e bën fëmijët e tjerë në qytet duan të shohin filmin .

Stan gjen interesin e tij të dashurisë , Wendy , akull - patinazhi me një djalë të mirë- arsimuar quajtur Gregory ( " Këngë Wendy " ) . Sa herë Stan përpiqet për të biseduar me Wendy ai hedh lart , kështu që ai kërkon kuzhinier për këshilla se si për të bërë përshtypje gratë . Ai tha se të gjitha ai ka nevojë të bëni është për të gjetur klitoris . Stan nuk e di se çfarëështë klitoris , por megjithatë kërkon për të gjithë filmit .

Fëmijët fillojnë mallkimin në klasë , në mënyrë që ata janë të dërguar për të parë Këshilltar Mackey që informon prindërit e tyre . Mësoni se gjuha ishte nga filmi , prindërit detyrojnë mësuesit për të braktisur planet e tyre të mëparshme mësimore dhe të drejtuar një qendër rehabilitimi për fëmijët për të marrë ato për të ndaluar sharjet ( " Është e lehtë MMMKay " ) . Më pas , djemtë dhe pjesa tjetër e fëmijëve të shkojnë për të parë filmin përsëri . Kenny baste Cartman se ai mund të vendosni pordhë e tij në zjarr si Terrance bëri në film . Kenny immolates veten dhe vdes kur mjekët aksidentalisht zëvendësojë zemrën e tij me një patate të pjekura . Djemtë janë të bazuara dhe Kenny , pasi u refuzuar hyrja në Qiell për duke përdorur fjalë të këqija dhe humbi dielës , është dërguar në ferr ( " Ferri nuk është e mirë " ) . Ai është torturuar nga Satani dhe Sadam Huseinit që janë të dashuruar homoseksual . Prindërit e Jugut Park organizojë një bojkot kundër Terrance dhe Phillip ( " fajësojnë Kanada " ) , të çojë nga Sheila ( mom Kyle -së ) , i cili ka Terrance dhe Phillip arrestuar . Kanada godet përsëri duke bombarduar shtëpinë e Baldwin Brothers .

Në përgjigje , Sheila bullies presidentin Bill Clinton në do të luftës me Kanada , dhe ekzekutimin Terrance dhe Phillip në një shfaqje të ardhshme uso . Më pas , Cartman përpiqet të fyejnë Kyle me një këngë ( " mami Kyle është një Bitch " ) , por ai është i përgjuara nga sheila . Si rezultat , ai është futur me forcë me një V- Chip nga Dr Vosknocker e cila i jep Cartman një goditje elektrike çdo herë ai betohet . Kthehu në ferr , shejtani deklaron se në qoftë se gjaku i dy kanadezëve të pafajshëm prek tokën amerikane , ajo do të jetë koha për të që të ngrihen dhe të sunduar botën. Sadam dëshiron të vijë me të, por Satani është lodhur e duke u bossed rreth nga Sadami ( " Up Ka " ) . Kenny tregon Satanin për të prishur me të Sadamit për të cilën Satani fillimisht pajtohet , por Sadam fiton përsëri Satanin me një këngë ( " Unë mund të ndryshojë " ) . Vizitat Kenny fantazmë Cartman për të paralajmëruar atë për pasojat e ekzekutimit Terrance dhe Phillip . Djemtë , pas dështimit për të bindur prindërit e tyre , të vendosë për të marrë gjërat në duart e tyre ( " Çfarë do të Brian Boitano A " ) . Ata kanë një takim sekret për të folur rreth asaj se si ata mund të kursejnë Terrance dhe Phillip . Ata formojnë La Rezistenca dhe Gregori tregon Stan për të rekrutuar një ekspert francez mbi operacionet e fshehta të quajtur "Mole " ( " La Rezistenca " ) .

Ndërsa trupat janë duke u argëtuan nga Big Gay Al ( " Unë jam Super " ) , La Rezistenca dhe The Mole depërtuar tregojnë uso , porMole është vrarë nga qentë roje pas Cartman nuk arrin të çaktivizuar alarmet ( " Reprise kameleoni -së " ) . Tre përpjekjee mbetur të paralajmërojnë nënat e tyre në lidhje me çfarë do të ndodhë nëse Terrance dhe Phillip janë vrarë , por Sheila refuzon të dëgjojë , dhe Z. Garrison hedh kaloni në karrige elektrike . Një forcë e madhe kanadeze sulmon bazën dhe një betejë masiv ensues midis dy ushtrive . Në konfuzionin , djemtë janë në gjendje për të liruar Terrance dhe Phillip , edhe pse V - chip Cartman -së fillon të mosfunksionim . Të moms të tjera , duke parë shkatërrimin Nënat e tyre kundër lëvizjes Kanada ka nxitur , të vendosë për të thirrur atë shpërblej dhe kokën jashtë për të kërkuar për bijtë e tyre . Pasi u habitur nga një shpërthim , Stan është vizituar nga clitoris e cila i tregon atij se të gjitha ai ka nevojë është besimi . Stan çon fëmijët për të gjetur Terrance dhe Phillip cilët janë qoshe nga ushtria amerikane . La Rezistenca formuar një mburojë njerëzore , ndërsa Kyle përpiqet për të bindur ushtrinë dhe nëna e tij kundër vrarë dy.

Sheila shoots Terrance dhe Phillip cila përmbush profecia dhe rezultatet në Satanit , miqtë e tij , dhe Sadam Huseinit në rritje nga Ferri . Sadam menjëherë përpiqet të uzurpojë autoritetin e shejtanit , duke kërkuar homazhe dhe njoftuar synimin e tij për të sunduar botën vetë . Cartman është në gjendje të mbajë Sadam jashtë duke përdorur mosfunksionimi tij V- Chip për të gjeneruar shpërthimet masive të rrufe sa herë ai betohet . Me inkurajimin e Kenny , Satani më në fund merr shpëtoj e Saddamit duke e hedhur atë përsëri në ferr . Satani jep kenny një dëshirë në shlyerjen kështu Kenny kërkon për çdo gjë që të kthehen në si ishte para lufte , edhe pse kjo do të thotë se ai do të kthehen në ferr . Ai merr heqë maskën për të thënë lamtumirë për miqtë e tij , duke zbuluar fytyrën e tij për herë të parë . Të gjithë personazhet e tjerë të vdekur janë sjellë përsëri në jetë , kanadezët dhe amerikanët të bëhen miq përsëri , Wendy bëhet e dashura e Stenit , çdo gjë kthehet në normale në Park Jugut ( " Mountain Qyteti ( reprise ) " ) , dhe në vend që të kthehen në ferr , Kenny ngjitet në Parajsë .

Cast[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Reputacioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]