Dallime mes rishikimeve të "Nikita Hrushçov"

Jump to navigation Jump to search
1.440 bytes added ,  10 vjet më parë
 
== Biografia ==
Hrushovi linidi me 15 Prill të 1894 në Kalinovka një fshat në [[Rusia|Rusi]] në Afërsi të [[Ukraina|Ukraines]] Prinderit e tij ishin babai Sergei Hrushov dhe Nëna Kesina Hrushov ishin fshatar Anlfabet Rusë te cilet merreni me bageti e Bujqkësi.
Po Ashtu ata kishin edhe një vajzë 2 Vjet me e vogel se Hrushovi e cila ishte Irna, Hrushovi priderit e tij nuk e quan ne shkoll por e angzhuan me disa punë n tjera fizake ne moshën e Adoleshncës ai ishte punsuar në si mirmbajtesi i hekurodhave ne Dombas një qytet ne Lindje të [[Ukraines]].
Hrushovi duke punuar ne Dombas i dergonte para familjes se tij ne Fshat.
 
Me Von Gjat jetes se ti ne Dombas ai u be nje prakahs i fort i bolshevizmit gjat revulucioni Bolshevik ai u a antarsua ne Partin e Komunste pas renjes se Cari-t dhe familjes se Tij.
Ne Vitin 1925 mas vdjekes se [[Leninit]] ai prforci lidhejt me [[Stalin]] duke u ber nje mik i ngusht i tij edhe pse ishte një analfabet ai u bo ne nje Patriot dhe kontriboi ne Luften e Dytë Botrore dhe ai morri postin e Gurvenatorit te [[Moska|Moskës]] ne vitin 1941 ne Kohen e Bashkimit Sovjetik kur po zhvillohej lufta e dytë botrore.
 
Ai u be si nje shërbtor i [[Stalinit]] spse ai kishte marr postin duke eliminuar disa nga armiqet e [[Stalinit]] kur ne Marisin e vitit 1953 kur Stalini vdiq Hrushovi duke Eleminualr rivalin e tij per poshtet [[Lauretij Beria]] ariti të Behej Kryetar i Bashkimit Sovjeti po ashtu dhe Kryetar i Partisë Komuniste ai udhoqi Bashkim Sovjetik 11 vite.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
== Lidhje të jashtme ==
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve