Dallime mes rishikimeve të "Argjipeshkvia katolike Tiranë-Durrës"

Jump to navigation Jump to search
v
Robot: ndryshime kozmetike
v (Ndryshim i emrit shqiperi në Shqipëri)
v (Robot: ndryshime kozmetike)
[[Skeda:Attachmentwh5.jpg|thumb| Arqipeshkvia Metropolitane e Tiranë-Durrës (blu), Arqipeshkvia Metropolitane e Shkodër-Pult (vjollcë), Ipeshkvia e Sapës (kaltër), Ipeshkvia e Lezhës (jeshil), Ipeshkvia e Rrëshenit (blertë), Administratura Apostolike e Shqipërisë së Jugut (verdhë)]]
'''Arqipeshkvia katolike Tiranë-Durrës''' (Latinisht: Archidioecesis Tiranensis-Dyrracenus) ekziston qysh nga shekulli XIII dhe përpara ishte njohur si Metropoli i EPIRUS NOVUS, që ka qenë një nga emrat të [[Durrës|Durrësit]]it. Durrësi si qytet ilirik është themeluar që në shekullin IV para Krishtit. Njihej me dy emra tjetër, DYRRACHIUM dhe EPIDAMNUS. Më gjatë flet vepra e Daniel Farlatit, “ILLYRICUM SACRUM” (Iliria e Shenjte), botuar në latinisht në Venedikt në vitin 1917. Libri përbëhet nga tetë volume të medha me më shumë se 500 faqe secili. Volumi i shtatë rreshton historinë kishtare kryesisht nga Dalmacia deri në kufi me Greqinë. Ky volum është i përkthyer në gjuhën shqipe. Durrësi, si dioqezë Metropoli, në shekuj të parë të krishterimit, d.m.th. rreth shekullit III e pas kishte 20 dioqeza sufragane, mbi të cilat flet gjerë e gjatë Farlati.
 
Ipeshkvi i parë i kësaj dioqeze rezulton që në vitin 95 më emër Shën Cezari, martir, një nga 72 nxënësit e Jezu Krishtit, çuar nga vetë Shën Pali që në Letrën e tij drejtuar Romakeve 15, 19 thotë se ka predikuar Ungjillin e Jezu Krishtit deri në Iliri, qyteti më i rëndësishëm që në kohet e para ishte Durrësi.
Më [[25 prill]] [[1993]] kur [[Papa Gjon Pali II]] vizitoi Shqipërinë, shuguroi edhe 4 Ipeshkvij, mes të cilëve Mons. [[Rrok Mirdita]] u emerua Arqipeshkëv Durrës–Tiranë. Më 26 janar 2002 u bë Kushtimi i Kishës Katedrale të Shën Palit në [[Tiranë]] nga Kardinal [[Angelo Sodano]] si perfaqësues i Papës. Atë ditë Arqidioqeza jone Durrës-Tiranë ka marrë prej Papës Gjon Pali II titullin Metropolitane dhe emri e saj ndryshonte në “Arqidioqeza Metropolitane Tirana-Durrës”. Mons. Rrok Mirdita ka marrë paliumin si Metropolit nga [[Papa Benedikti XVI]] më [[29 qershor]] [[2005]] në [[Romë]].
 
== Shiko edhe ==
* [[Katolicizmi në Shqipëri]]
* [[Rrok Mirdita]]
 
== Referenca ==
[http://www.forumikatolik.net/archive/index.php/t-362.html?s=c862719e3bfcbfe56ec9951eac72bcbb]
 

Menyja e lëvizjeve