Dallime mes rishikimeve të "Gruri i zakonshëm"

Jump to navigation Jump to search
v
Robot: ndryshime kozmetike
v (r2.7.2+) (roboti shtoj: ru:Пшеница мягкая)
v (Robot: ndryshime kozmetike)
|binomial_authority = [[Carolus Linnaeus|L.]]
|}}
[[figuraSkeda:Bildfüllendes Weizenfeld.jpg|thumb|250px|Fusha me grurë.]]
[[figuraSkeda:Mjøl.jpg|thumb|250px|Gruri i bluar - [[mielli]].]]
[[figuraSkeda:Wheat in sack.jpg|thumb|250px|[[Thesi]] me kokrra gruri.]]
'''Gruri''' është bimë njëvjeçare trikotiledone që bën pjesë në grupin e drithërave, fruti i tij shërben si ushqim. Për herë të parë është kultivuar në Kinë rreth vitit 2700 p.e.s.
Sot perveç qe perdoret si ushqim për njerëzit dhe kafshët gruri perdoret edhe per prodhimin e etanolit. Gruri eshte bime e cila mbillet gjate vjeshtes dhe veren e ardhshme jep frytet.Kercelli eshte i ndare ne nyje dhe ndernyje dhe ne brendi i zbrazet.Gjethet jane te gjata me nervure paralele.Lulesa eshte kalli i perbere.Fara e grurit permban shume albumine.Gruri paraqet ushqimin kryesor te njeriut.Nga farat e grurit pergatitet mielli, ndersa kercelli i thate (kashta) perdoret per ushqimin e kafsheve shtepiake.Sot ekzistojne me qindra sorta te grurit qe pershtaten kushteve te ndryshme dhe menyrave te kultivimit .
 
[[ar:قمح طري]]

Menyja e lëvizjeve