Dallime mes rishikimeve të "Parodia"

Jump to navigation Jump to search
2 bytes removed ,  15 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (robot Adding: ur:پیروڈی)
vNo edit summary
Në përdorimin tanishme, '''parodia''' është një formë e [[satirë]]s që imiton të tjerë veprat e [[arti]]t në porosie për të përqeshur.
Mundët edhe të përdoret për të futur humorin e dhembshur te veprat në çështje. Parodia ekziston në të gjithë art media, përfshirë [[literaturë]]n, [[muzikë]]n, dhe [[filmi]]n. Lëvizja kulturore mundën edhe me parodua. Si vepra janë edhe nganjëherë në gjuhën së folur të drejtohet për tek si '''spoofs''' ''(në [[Gjuha Angleze|gjuhën angleze]])'' '''teprimi''', '''ekzagjerimishtremimi'''.
 
{{cung}}
24.783

edits

Menyja e lëvizjeve