Ndryshimi mes inspektimeve të "Zeki Muren"

Jump to navigation Jump to search
13 bytes removed ,  6 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Muren kishte pasur veshje të mëdha, unaza zbukurime dhe të rënda përbëjnë, sidomos në vitet e mëvonshme të jetës së tij. Në shumë mënyra, ai kishte një rol pionier në dhënien e shoqërisë turke më të pranuar për homoseksualitetin. Ai, me stilin e tij të veçantë, mbeti një artist shumë të respektuar gjatë gjithë karrierës së tij, dhe në një kuptim, hapi rrugën për shumë artistë më vonë, më hapur homoseksual apo transeksuale turke. Stili i tij vizual tregon shumë ngjashmëri me Wladziu Valentino Liberace.
Muren ishte gjithashtu një poet i talentuar, duke botuar Bıldırcın Yağmuru (trembem Rain) në vitin 1965. Përveç kësaj, ai ka vepruar në kinemanë turke, starring në tetëmbëdhjetë filma dhe shkruar shumë nga rezultatet e tyre muzikore. Edhe pse ai nuk e konsideronte veten një piktor, ai e pikturuar si një hobi.
 
== Vdekja ==
 
Ai vdiq nga një atak në zemër gjatë një shfaqje të drejtpërdrejtë në skenë në qytetin [[Izmir]], më [[24 Shtator]] [[1996]]. Vdekja e tij shkaktoi pikëllim të madh dhe mijëra turq morrën pjesë në varrimin e tij.
 
 
== Filmografia ==
Anonymous user

Menyja e navigimit