Zeki Muren

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Zeki Müren
Emri i lindjesZeki Müren
Data e lindjes6 dhjetor 1931
Turqia Turqia, Bursa
Vdiq në24 shtator 1996 (64 vjeçar)
Turqia Turqia, Izmir
ZhanretArabesk
ProfesionetKëngëtar, Kompozitor, Aktor
Vitet aktive1950-1996
Faqja e internetitZekiMüren.net
Kostumet e Zeki Muren-it

Zeki Muren i lindur më 6 dhjetor 1931Bursa,dhe vdiq më 24 shtator 1996Izmir ishte një këngëtar i shquar turk, kompozitor dhe aktor. Ai ishte një këngëtar shumë i njohur për zërin e tij bindës dhe artikulimin e saktë në të kënduarit në të dy muzikat themelore në ate turke klasike dhe këngë bashkëkohore.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muren u rrit në kryeqytetin provincional të Bursës në Turqi perëndimore nga 1950 - 1953 ai studioi artet dekorative në Stamboll në Akademinë e Arteve të Bukura duke filluar karrieren e tij muzikore. Albumi i parë Muren ishte lëshuar në vitin 1951 kohë në të cilën ai ishte këngëtar i rregullt i Radio Stambollit. Në vitin 1955,ai e kishte prodhuar regjistrimin e tij të parë të artë . Zeki Muren në artin e muzeut është themeluar në bodrum ku Mureni ishte përdorur për të jetuar është vizituar nga më shumë se 200.000 njerëz në mes të hapjes më 8 qershor 2000 , dhe dhjetor 2006.

Muren kishte pasur veshje të mëdha, unaza zbukurime dhe të rënda përbëjnë, sidomos në vitet e mëvonshme të jetës së tij. Në shumë mënyra, ai kishte një rol pionier në dhënien e shoqërisë turke më të pranuar për homoseksualitetin. Ai, me stilin e tij të veçantë, mbeti një artist shumë të respektuar gjatë gjithë karrierës së tij, dhe në një kuptim, hapi rrugën për shumë artistë më vonë, më hapur homoseksual apo transeksuale turke. Stili i tij vizual tregon shumë ngjashmëri me Wladziu Valentino Liberace. Muren ishte gjithashtu një poet i talentuar, duke botuar Bıldırcın Yağmuru (trembem Rain) në vitin 1965. Përveç kësaj, ai ka vepruar në kinemanë turke, starring në tetëmbëdhjetë filma dhe shkruar shumë nga rezultatet e tyre muzikore. Edhe pse ai nuk e konsideronte veten një piktor, ai e pikturuar si një hobi. Ai vdiq nga një atak në zemër gjatë një shfaqje të drejtpërdrejtë në skenë në qytetin Izmir, më 24 shtator 1996. Vdekja e tij shkaktoi pikëllim të madh dhe mijëra turq morrën pjesë në varrimin e tij.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Beklenen Şarkı - (1953)
 • Son Beste - (1955)
 • Berduş - (1957)
 • Altın Kafes - (1958)
 • Kırık Plak - (1959)
 • Gurbet - (1959)
 • Aşk Hırzısı - (1961)
 • Hayat Bazen - (1962)
 • Bahcevan - (1963)
 • İstanbul Kaldırımları - (1964)
 • Hep O Şarkı - (1965)
 • Dugun Gecesi - (1966)
 • Hındıstan Cevizi - (1967)
 • Katip - (1968)
 • Kalbim Sahibi - (1969)
 • Inleyen Nagmeler - (1969)
 • Aşktan'da Üstün - (1970)
 • Ruya Gibi - (1971)
 • Imparator - (1996)
 • Belgeseli - (1996)

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Senede Bir Gun - (1970)
 • Prilanta 1 - (1973)
 • Prilanta 2 - (1973)
 • Prilanta 3 - (1973)
 • Prilanta 4 - (1973)
 • Gunesin Oglu - (1976)
 • Mucevher - (1977)
 • Nar Boncugu - (1978)
 • Sukse - (1979)
 • Kahir Mektubu - (1981)
 • Eskimeyen Dost - (1982)
 • Hayat Opucugu - (1984)
 • Masal - (1985)
 • Ask Kurbani - (1986)
 • Helal Olsun - (1987)
 • Gozlerin Doguyor Gecelerime - (1988)
 • Ayrilikdin Iste - (1989)
 • Ziverdeki Sarkilar - (1989)
 • Dilek Cesmesi - (1990)
 • Doruktaki Nagmeler - (1991)
 • Sorma - (1992)
 • Zeki Muren - 1 Anilarim (1993)
 • Zeki Muren - 2 Hatiralarim (1994)
 • Zeki Muren - 3 Pirlanta
 • Hayat Opucugu - Yorgunum (1995)
 • Zeki Muren - 4 Esintiler (1996)
 • Bebeklenen Sarki - Annem (1996)