Dallime mes rishikimeve të "Gjuha rumune"

Jump to navigation Jump to search
2 bytes removed ,  5 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
{{Gjuha
|shtet = [[Rumania|Rumani]], [[Moldavia|Moldavi]], [[Vojvodinë|Vojvodina|Vojvodinë]]
|vendi = [[Evropa|Evropë]]
|folës = rreth 25 milionë
'''Gjuha rumune''' (''limba română'') ose ''rumanishtja'' është gjuha që flitet nga rreth 25 milionë njerëz dhe gëzon status zyrtar në Rumani, Moldavi, dhe Vojvodinë.
 
Gjuha rumune është mbiquajtur dhe Limba lui Eminescu sipas [[Mihai Eminescu]]t, poetit të famshëm në Rumani dhe Moldovi.
[[Skeda:Fr-carte-balkans-vlachs.png|thumb|300px|left|Gjuha rumune]]
[[Skeda:Romania Graiuri.jpg|thumb|300px|Dako-rumune]]
 
== Histori ==
Pasi [[Romakët]] i mundën Dakët në luftë, dakët u romanizuan. Për këtë shakshkak tani gjenden mbi 70 % fjalë latine në gjuhën rumune.
 
[[Kategoria:Gjuhë|Rumune]]
[[Kategoria:Gjuhët romane|Rumune]]

Menyja e lëvizjeve