Ndryshimi mes inspektimeve të "Fotografia digjitale"

Jump to navigation Jump to search
→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: Janar → janar duke përdorur AWB
v (Reverted to revision 1308487 by Addbot on 2013-03-29T18:11:46Z)
(→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: Janar → janar duke përdorur AWB)
Në 10 vjet, aparatet digjitale i janë bërë të disponueshëm tregut të konsumit individual. Aparatet digjitale tashmë shiten më shumë se ato me film, dhe shume kane funksione që nuk gjehen në aparatet me film si mundësia për të regjistruar [[videoja|video]] dhe [[zëri|zë]].
 
Kodaku lajmëroi në Janarjanar të [[2004]] se nuk do të prodhonte më aparat me film 35mm në fund të vitit. Kjo u interpretua si shenjë e mbarimit të fotografisë në film sidoqoftë Kodaku kishte një pjesë shumë të vogël të tregut të filmit kur bëri këtë lajmërim. Çmimi i aparateve 35mm dhe APS ka rënë shumë për arsye të konkurrencës direkt me formatin digjital. Fotografia e ''lagësht'' do mbijetojë për arsyen se amatorë të pasionuar dhe artistë të famshëm preferojnë përdorimin e filmit tradicional dhe teknikave që tashmë kanë praktikuar.
 
[[Kategoria:Politeknik]]
37.617

edits

Menyja e navigimit