Ndryshimi mes inspektimeve të "Wikipedia:Botët"

Jump to navigation Jump to search
v
U kthyen ndryshimet e 61.6.233.188 (diskutimet) në versionin e fundit nga CodeMonk.
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (U kthyen ndryshimet e 61.6.233.188 (diskutimet) në versionin e fundit nga CodeMonk.)
{{shkurtimi|WP:BOT}}
<div style="position:absolute; z-index:100; right:10px; top:10px;" class="metadata" id="bot">{{click|link=WP:BOT|image=Crystal Clear action run.png|width=16px|height=16px|title=Wikipedia Bots.}}</div>
{{botnav}}
{{Administrata}}
'''Robotat''' ose më shkurt '''bot''', janë proçese automatike që bashkveprojnë me Wikipedinë si të ishin redaktues njerëzor. Jeni të lutur të lexoni udhëzimet përpara se të projektoni dhe implementoni, të nisni, një rrobotë në Wikipedia.
 
== Politika ==
Më para së të përdoren, botët, duhen aprovuar në [[Wikipedia:Botët/Kërkesë për miratim]]. Shprehëni çfarë saktësisht boti do të bëjë, shikoni e merrni pjesë në diskutimet, dhe prisni autorizimin e ndonjërit në grupin e miratimeve. Miratimet marrin maksimum e një jave. Pas një aprovimi ju mund të nisni robotin për një periudhë të shkurtër, kështu që mund të monitorohet. Pas periudhës së provës roboti do të vlerësohet nga dikush në [[Wikipedia:Botët/Grupi i miratimit|grupin e aprovimit/miratimit]] dhe më mbas mund të markohet si një robot nga një [[Wikipedia:Administruesit#Lista e burokratëve|burokrat]].

Menyja e navigimit