Dallime mes rishikimeve të "Televizioni"

Jump to navigation Jump to search
11 bytes added ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(→‎top: rregullim i sintaksës)
[[Skeda:Braun HF 1.jpg|thumb|right|[[Braun|Braun HF 1]], [[Gjermani]], [[1959]]]]
 
'''Televizioni''' ''([[shk.]] '''TV''')'' është një sistem i imitimet të programeve.(Subscribe)
 
Televizioni, apo TV për të shkurtër, (nga televizioni francez, do të thotë "televizor" ; nga τῆλε lashtë greke (Tele), që do të thotë "larg" dhe Visio Latine, që do të thotë "të parit") është një medium telekomunikacionit për transmetimin dhe marrjen e imazhe lëvizin që mund të jetë pikturë njëngjyrëshe (zi - dhe - bardhë) ose me ngjyrë, me ose pa zë shoqërues. "Televizioni" mund t'i referohet në mënyrë specifike për një televizor, program televiziv, ose të transmetimit televiziv.
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve