Dallime mes rishikimeve të "Individi"

Jump to navigation Jump to search
No change in size ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
 
== Biologji ==
Në biologji dhe në filozofinë e biologjisë, pyeta se çfarë apo se si përkufizohet një individ është ngushtësisht e lidhur me pyetjen se çfarë është një organizëm, megjithëse ka paturpasur fare pak punime të kushtuara ndaj nocionit biologjik të individit. Në fushën biologjike, njësi individuale, apo "njësi e seleksionit", mund të konsiderohen edhe gjenet apo gjenomet.<ref name=Wilson>{{Cite journal | last = Wilson | first = R | title = The biological notion of individual | journal = Stanford Encyclopedia of Philosophy | year = 2007|url=http://plato.stanford.edu/entries/biology-individual/}}</ref>
 
== Filozofi ==

Menyja e lëvizjeve