Dallime mes rishikimeve të "Ratko Mlladiq"

Jump to navigation Jump to search
492 bytes added ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(→‎Arrestimi i tij: përmirësime teknike, zëvendësova: Maj → maj duke përdorur AWB)
 
Serbia pas 7 ditve do ta transefroj Ratko Madiqin ne [[Gjykanten]] e [[Hagës]] për tu gjykat pe Krimet në Luftën e [[Bosnjës]] Gjat viteve 1992-1995 ku [[Ratko Mladiq]] akuzohe per Gjenocid ne [[Bosnje dhe Hercegovin]] ku kishte kryer disa Masakra po me e njohura ësht ajo e [[Gjenocidi i Srebrenicës|Srebrenicës ku u masakruan 8.000 djem]] [[Mysliman]].
== Denimi ==
 
Më 22 nëntor 2017 Gjykata Ndëkomëtare e shpalli fajtor për 10 nga 11 akuza she e dënoi Ratko Mladiçin me burgim të përjetshëm.<ref>{{cite news|last1=Bowcott|first1=Owen|last2=Borger|first2=Julian|title=Ratko Mladić convicted of war crimes and genocide at UN tribunal|url=https://www.theguardian.com/world/2017/nov/22/ratko-mladic-convicted-of-genocide-and-war-crimes-at-un-tribunal|accessdate=22 November 2017|work=The Guardian|date=22 November 2017}}</ref>
 
Burimet
[[Kategoria:Serbë]]
[[Kategoria:Ushtarakë]]
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve