Gjenocidi i Srebrenicës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Varri i një djaloshi 13-vjeqar

Gjenocidi i Srebrenicës ose Tragjedia e Bosnjës është një krim lufte i zbatuar në korrik të vitit 1995 në Bosnje dhe Hercegovinë, ku u vranë më shumë se 8,000[1] boshnjakë myslimanë, kryesisht burra dhe djem të moshës 12 deri 77 vjet.[2]

Gjenocidi është zbatuar në rajonin e Srebrenicës nga Ushtria e Republikës Serbe (VRS) nën udhëheqjen e gjeneralit Ratko Mlladiq, duke përfshirë njësinë paraushtarake "Škorpioni" (sq. Akrepat), e cila ishte pjesë e Ministrisë së punëve të brendshme të Serbisë,[3][4] si dhe disa qindra vullnetarë grekë dhe rusë.[5][6]

Gjykata Ndërkombëtare e Hagës ka marrë vendimin që masakra e Srebrenicës të njihet si gjenocid (popullvrasje)

Shih edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Potocari Memorial Center PRELIMINARY LIST of Missing Persons from Srebrenica '95". Arkivuar nga origjinali më 18 prill 2014. Marrë më 11 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Facts about Srebrenica
  3. ^ Williams, Daniel. "Srebrenica Video Vindicates Long Pursuit by Serb Activist". The Washington Post. Marrë më 26 maj 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "ICTY – Kordic and Cerkez Judgement – 3. After the Conflict" (PDF). Marrë më 11 korrik 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Norman M. Naimark (2011). Memories of Mass Repression: Narrating Life Stories in the Aftermath of Atrocity. Transaction Publishers. Marrë më 4 gusht 2013. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!), str. 3.
  6. ^ "Greece faces shame of role in Serb massacre". The Guardian. 5 janar 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)