Gjenocidi i Srebrenicës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Masakra e Sebrenicës
Gjenocidi i Sebrenicës
Part of Lufta e Bosnjës dhe gjenocidi boshnjak
Gjenocidi i Srebrenicës is located in Earth
Gjenocidi i Srebrenicës
Gjenocidi i Srebrenicës (Earth)
EmriMasakr u Srebrenici / Масакр у Сребреници
Genocid u Srebrenici / Геноцид у Сребреници
VendndodhjaSrebrenica, Bosnja dhe Hercegovina
Koordinatat44°06′N 19°18′E / 44.100°N 19.300°E / 44.100; 19.300
Data11 korrik 1995 - 22 korrik 1995
ShënjestraBurra dhe djem boshnjak
Lloji i sulmitSulm ushtarake, vrasje masive, spastrimi etnik, gjenocid
Vdekje8,372[1]
Autorët
MotiviNdjenja antiboshnjake, irredentizmi serb, spastrimi etnik, Islamofobia, Serbizimi
Varri i një djaloshi 13-vjeqar

Gjenocidi i Srebrenicës ose Tragjedia e Bosnjës është një krim lufte i zbatuar në korrik të vitit 1995 në Bosnje dhe Hercegovinë, ku u vranë më shumë se 8,000[6] boshnjakë myslimanë, kryesisht burra dhe djem të moshës 12 deri 77 vjet.[7]

Gjenocidi është zbatuar në rajonin e Srebrenicës nga Ushtria e Republikës Serbe (VRS) nën udhëheqjen e gjeneralit Ratko Mlladiq, duke përfshirë njësinë paraushtarake "Škorpioni" (sq. Akrepat), e cila ishte pjesë e Ministrisë së punëve të brendshme të Serbisë,[8][9] si dhe disa qindra vullnetarë grekë dhe rusë.[10][11]

Gjykata Ndërkombëtare e Hagës ka marrë vendimin që masakra e Srebrenicës të njihet si gjenocid (popullvrasje)

Shih edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Michas, Takis (2002). Unholy Alliance: Greece and Milosevic's Serbia in the Nineties. Texas A&M University Press. ISBN 1-58544-183-X. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Ramet, Sabrina P. (2006). The Three Yugoslavias: State-Building And Legitimation, 1918–2005. Indiana University Press. ISBN 0-253-34656-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Max Bergholz. Violence as a Generative Force: Identity, Nationalism, and Memory in a Balkan Community. Ithac, Cornell University Press, 2016. 464 pp. ISBN 978-1-5017-0492-5.
 • Genocide in Bosnia-Herzegovina: Hearing before the Commission on Security and Cooperation in Europe,United States, 1995.ISBN 9780160474446.
 • Paul R. Bartrop, Bosnian Genocide: The Essential Reference Guide,Greenwood Press, 2016.ISBN 9781440838682.
 • Walasek Helen, Bosnia and the destruction of cultural heritage, Routledge, 2015. ISBN 1409437043.
 • Donia Robert. J, Radovan Karadžić : Architect of the Bosnian Genocide, Cambridge University Press, 2014, ISBN 1107073359.
 • Roy Gutman, A witness to genocide, Prentice Hall & IBD, 1993, ISBN 0-02-546750-6.
 • Cigar, Norman, Genocide in Bosnia: The Policy of "Ethnic Cleansing", 1995, Texas A & M University Press, 1995.ISBN 0890966389.
 • Allen, Beverly, Rape Warfare: The Hidden Genocide in Bosnia-Herzegovina and Croatia. Minneapolis: University of Minnesota Press,1996. ISBN 0816628181.
 • Ching Jackie, Genocide and the Bosnian War, Rosen Publishing Group, 2008. ISBN 9781404218260.
 • Edina Bećirević, Genocide on the Drina River, New Haven and London: Yale University Press, 2014, ISBN 978-0-300-19258-2.
 • Michael Anthony Sells, The Bridge Betrayed: Religion and Genocide in Bosnia, Berkeley: University of California Press, 1998, ISBN 978-0520206908.
 • Attila Hoare Marko, Bosnia and Herzegovina: Genocide, Justice and Denial, Center for Advances Studies, 2015, ISBN 978-9958022128.*
 • Thomas Cushman and Stjepan Mestrovic, This Time We Knew: Western Responses to Genocide in Bosnia, New York University Press, 1996, ISBN 978-0814715352.
 • "Prosecutor v. Ratko Mladić" (PDF). The Hague: International Criminal tribunal for the Former Yugoslavia. 22 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Victims of the Srebrenica Massacre" (në anglisht). The Polynational War Memorial. Marrë më 2 shkurt 2022.
 2. ^ "Tribunal Update: Briefly Noted". Institute for War & Peace Reporting (në anglisht). 18 mars 2005. TU No 398. Marrë më 4 maj 2017.
 3. ^ "Paramilitaries Get 15–20 Years for Kosovo Crimes". Balkan Investigative Reporting Network (në anglisht). 19 qershor 2009. Marrë më 19 prill 2017.
 4. ^ Sunter, Daniel (5 gusht 2005). "Serbia: Mladic "Recruited" Infamous Scorpions" (në anglisht). Institute for War and Peace Reporting. Marrë më 30 prill 2017.
 5. ^ Williams, Daniel. "Srebrenica Video Vindicates Long Pursuit by Serb Activist". The Washington Post (në anglisht). Marrë më 26 maj 2011.
 6. ^ "Potocari Memorial Center PRELIMINARY LIST of Missing Persons from Srebrenica '95" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 18 prill 2014. Marrë më 11 korrik 2015.
 7. ^ Facts about Srebrenica
 8. ^ Williams, Daniel. "Srebrenica Video Vindicates Long Pursuit by Serb Activist". The Washington Post (në anglisht). Marrë më 26 maj 2011.
 9. ^ "ICTY – Kordic and Cerkez Judgement – 3. After the Conflict" (PDF) (në anglisht). Marrë më 11 korrik 2012.
 10. ^ Norman M. Naimark (2011). Memories of Mass Repression: Narrating Life Stories in the Aftermath of Atrocity (në anglisht). Transaction Publishers. Marrë më 4 gusht 2013., str. 3.
 11. ^ "Greece faces shame of role in Serb massacre" (në anglisht). The Guardian. 5 janar 2013.