Ndryshimi mes inspektimeve të "Diskutim:Ballaban Pasha"

Jump to navigation Jump to search
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
== Referenca e xhufuar ==
 
E cilesoj te papranueshme dhe madje fyese ndaj ndjesive fetare regjistrin e perdorur ne artikullin e tij (qe po citon) nga historiani ''inë'' nofullshtrenguar. Fjalet "nga mosdija dhe dhe fanatizmi" jane absolutisht nje gjykim-verdikt, vetem i opinionit te tij dhe duhet sjellur ne kontekst, [https://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Ballaban_Pasha&diff=next&oldid=1880557 siç u '''perpoqa''' ketu.] Sentimenti shekullor nuk shpjegohet me manierizma historiciste, kulturologjiste e aq me pak nacionaliste ku nje ndjesi fetare o futet ne kallepin nacionalist te parashkruar, ose jo dhe qenka mosdije e fanatizem, ne varesi te etaloneve te parashkruar nga axhenda kombetare (qofte edhe nacional-komuniste). Çmoj pa mase sensin etik te Gjeçovit dhe Harapit (shih referencat te Trashegimia) qe nuk ndermarrin te komentojne-gjykojne sentimentin fetar, '''thjesht e parashtrojne'''. Ndersa Xhufit jo vetem ia citojne c'ka pocaqisur, por ia radhisim ne kryeradhe sikur te kemi nxjerre tellallin '''qe ishin gabim petrelsit'''. Jo mor jo, petrelsit e kane kryer ate nderim me shekuj, nacional-komunizmi xhufesk e nofullshtrenguar nuk ka tager formativ mbi to qe t'i fuse ne kallep se s'ben, nuk e ngarkoi kush - Gjeçovi e Harapi jane krejt te vetedijshem, kishin edukate tjeter harmonie nderfetrenderfetare ''ndoshta'' ngaqe nuk ishin te pafe (ose me sakte, feja e tyre ishte ''edhe'' kombi, kurse Xhufit binomi fe&atdhe/din&vatan eshte vetem shtet&kombatdhe ku shtetin ka te parin dhe historine kombetare ia konformon, pra feja etatiste post-revolucion freng). Ne fushaten shtetezuese qe bene katundaret tane qe u veteidentifikuan si marksiste, shtetezuan edhe Mesjeten, dhe cdo gje jashte-shtetese te Mesjetes sone duhet ta keqezojne me zell sepse ata vete e pane dhe rriten gjenerata historianesh te xhufte qe vazhdojne t'i shohin si armiq te popullit. Guxojne te barazojne vetedijen nje etnie ne 500 vjet distance, pra keta meritojne te jene autor ne ndonje neo-zhaner qe mund ta quajme ''fantashkenca e psikologjise'' - sepse keta pandehin, qe i bie te jete fantashkence, qe identitetet rrine te ngurta sic u kane ndejtur ketyre bindjet "eshte keshtu e s'ka". Eshte gabim te promovohet shpjegimi historicisto-nacionalkomunist i historise me kete soj tellall-lleku, keshtu qe propozoj te peshohet '''perpjekja''' e mesiperme per parashtrim.--[[Përdoruesi:Lludha|Lludha]] ([[Përdoruesi diskutim:Lludha|diskutimet]]) 20 korrik 2018 10:10 (CEST)
584

edits

Menyja e navigimit