Dallime mes rishikimeve të "Kuito"

Jump to navigation Jump to search
11 bytes removed ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (→‎Lidhje të jashtme: Rregullime markup-i duke përdorur AWB)
No edit summary
|Provinca = [[Provinca Pichincha|Pichincha]]
|Kantoni = [[Kantoni Quito|Kuito]]
|Kryetari = MauricioJorge Rodas EspinelYunda
 
<!--Sipërfaqja dhe Demografia -->
|Sipërfaqja = 372.39
|Popullsia = <small>(20112019)</small> 21.671978.191376
|Dendësia = 7.200
 
| gjat_g=78 | gjat_m=31 | gjat_s=
}}
'''Quito''' (shqip: Kuito), zyrtarisht '''San Francisco de Quito''', është kryeqyteti i [[Ekuadori]]t. Ai ndodhet në një lartësi prej 2.850 metra mbi nivelin e detit dhe është kështu kryeqyteti zyrtar më i lartë në botë. Kuito ndodhet në pellgun lumor Guayllabamba, në shpatet lindore të Pichinchas, një tokë vullkanike aktive në malet e Andeve. Me një popullsi prej 21.671978.191376 banorësh (20112019), Kuito është qyteti i dytë më i populluar në Ekuador, pas [[Guayaquil]]. Ai është gjithashtu kryeqyteti i provincës Pichincha dhe qendra e Kantonit (Distriktit Metropolitan) Quito. Në vitin 2008, qyteti u caktua si selia e Bashkimit të Kombeve të Amerikës së Jugut.
 
[[Skeda:Quito AvVenezuela basilicadelvotonacional.JPG|thumb|right|300px|Quito [[Ekuador]] ]]

Menyja e lëvizjeve