Dallime mes rishikimeve të "Lundërza e detit"

Jump to navigation Jump to search
v
kryesisht korrigjime dhe linqe
(Shpëtim i burimeve 1 dhe etiketim 0 si të vdekura.) #IABot (v2.0)
v (kryesisht korrigjime dhe linqe)
[[Skeda:sea otter cropped.jpg|thumb|right]]
'''Vidra e detit''' (''Enhydra lutris'') është kafshë ujore që jeton në brigjet veriore të [[Oqeani Paqësor|oqeanit PacifikPaqësor]]. Pjesëtarët e rritur peshojnë nga 14 deri në 45 kg dhe janë pjesëtarët më të mëdhenj të familjes së [[Mustelidae|kunadheve]], por në të njëjtën kohë janë gjitarët më të vegjël të cilët jetojnë në det. Si shumica e gjitarëve të detit ajo, mund të dalë edhe në tokë, por është e aftë qëgjendje të jetojë ekskluzivisht në ujë.
 
== Lidhje të jashtme ==

Menyja e lëvizjeve