Ndryshimi mes inspektimeve të "Gjatësia gjeografike"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
(→‎Shih edhe: rregullim i sintaksës)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
'''Gjatësia gjeografike''', (lat. ''Longitude'' = gjatësia), është [[Koordinatat gjeografike|koordinata gjeografike]] që pozicioni lindje-perëndim të një pike në sipërfaqen e Tokës. Është një përmasë këndore e shprehur në gradë dhe shënohet me [[Alfabeti grek|shkronjën greke]] [[Lambda]] (λ). Llogaritet nga 0°-360°, pra deri 180° në lindje dhe në perendim të Grinuiçit.Largesia e nje pike te dhene (pika ku ndodhet Tirana) e shprehur ne grade nga meridiani fillestar,ne drejtim te lindjes ose perendimit quhet gjatesigjatesia gjeografike.
 
== Shih edhe ==
Anonymous user

Menyja e navigimit