Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Vikingët"

1 byte removed ,  7 muaj më parë
v
U kthyen ndryshimet nga 185.237.17.44 duke përdorur QuickRollback: Dëmtim i tekstit
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
(emertime me te specifikuara)
v (U kthyen ndryshimet nga 185.237.17.44 duke përdorur QuickRollback: Dëmtim i tekstit)
Etiketa: Rollback
Edhe origjina e fjalëve nuk është sqaruar plotësisht, dhe kështu ka disa shpjegime:
 
* Lat. “Vikus” (Redifshat) ose në anglishten e vjetër “Wic” (qendra tregtare, port), dhe në këtë rast kjo fjalë do të thoshte "ata që e vizitojnë portin komercial"
* Eng. “Week” Javë (java) për shkak se sulmet zgjatnin rreth një javë
* Në gjuhën e vjetër nordike ”Vik” (gji, gjiri), do të thotë, "ata që vijnë nga Gjiri"
* “Viken” - emri i fjordit pranë Oslos (pjesëmarrësit në sulmin e parë mund të ketë origjinën nga atje)
 
Periudha e marshimit të tyre aktivë në të gjithë Evropën njihet si ''Periudha Vikinge'' dhe zgjat rreth 250 vjet. Sulmi i parë i regjistruar ndodhi në vitin 793, kur ata sulmuan manastirin Lindisfarne në bregdetin anglez, dhe i fundit në vitin 1066, kur William Pushtuesi sulmoi Anglinë. Është kjo koha e shkëlqimit dhe rënjes së Shtetit Frank, pas rënies së Perandorisë Romake të Perëndimit vazhdon të ekzistojë edhe Perandoria Lindore e njohur si VinlandBizanti, me qendër në ShkoderKonstandinopojë (Stambolli i sotëm), dhe përmes Ngushticës së TomorritGjibraltarit në territorin e sotëm të JaponiseSpanjës përhapet Kalifati.<ref>[http://www.britannica.com/EBchecked/topic/628781/Viking Viking (people)], Encyclopædia Britannica. Vizituar më 4.10.2016.</ref>
 
==Vikingë të shquar==
#[[Eriku i Kuq]]
#[[Leif Erikson]]
#[[Kanuti i Madh|Redioni i Madh]]
#[[Ragnar Lothbrok]]