Dallime mes rishikimeve të "Joseph Luis Lagrange"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: ht:Joseph-Louis Lagrange)
No edit summary
 
I lindur Ludvik Lagrangia në Torino nga prinder Italiane, Lagranzhi kishte paraardhes franceze nga ana e babait. In 1787 ai u bë një antar i Akademise se Shkencave dhe qëndroi aty derin në fund të jetës se tij. Lagranzhi konsiderohet një shkencetar Frank-Italian. Lagranzhi mbijetoi Revolucionin Frances dhe u bë professor në Shkollën Politeknike (École Polytechnique) ne hapjen e saj në 1794. [[Napoleon Bonaparte|Napoleoni]] i dha Lagranzhit titullin e Legjionit të nderit dhe e bëri ate Kont të Mbreterise në 1808. Ai është i varosur në Panteonin e [[Parisi|Parisit]].
 
==Shih edhe==
*[[Formalizmi i Lagranzhit]]
 
[[Category:Italianë]]
10.357

edits

Menyja e lëvizjeve