Ndryshimi mes inspektimeve të "Tony Levin"

Jump to navigation Jump to search
235 bytes added ,  12 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
| instrument = [[Bas kitara]]<br />[[Chapman Stick]]<br />[[Tuba]]<br />[[Kontrabasi]]
| zhanri = [[Progressive rock]]<br />[[Experimental rock]]<br />[[Jazz fusion]]
| bashkëpunim = [[King Crimson]]<br, />[[Peter Gabriel]]<br, />[[Liquid Tension Epxeriment]]<br, />[[Bruford Levin Upper Extremities]]<br, />[[Head]]<br, />[[Pink Floyd]]<br, />[[Yes]]<br, />[[John Lennon]]<br, />[[Alice Cooper]]<br, />[[Seal]]<br, />[[Cher]]
| label =
| webfaqja = [http://www.tonylevin.com www.tonylevin.com]
 
Session muzikant jashtëzakonsiht produktiv, Levin ka marrur pjesë në qindra albume, duke përfshirë ata të [[John Lennon]], [[Lou Reed]], [[Alice Cooper]], [[Pink Floyd]], [[Yes]], [[Seal]], [[Sarah McLachlan]], [[The Roches]], [[Todd Rundgren]], dhe [[Cher]]. Ai gjithashtu ka shkuar nëpër turneja me artistët [[Paul Simon]], [[Gary Burton]], [[James Taylor]], [[Herbie Mann]], [[Goro Noguchi]], [[Judy Collins]], [[Joe Yamanaka]], [[Carly Simon]], [[Peter Frampton]], [[Anderson Bruford Wakeman Howe]], [[Tim Finn]], [[Richie Sambora]], dhe [[Claudio Baglioni]].
 
Levin ndihmoi në popullarizimin e instumenteve [[Chapman Stick]] dhe NS [[upright bass]]. Ai gjithashtu ka shpikur paisjen "funk fingers", e cila imiton zërin e telave të goditura me shtagat për bateri (e cila tingëllon ngjajshëm se teknikën slap and pop të basit).

Menyja e navigimit