Dallime mes rishikimeve të "Deti Egje"

Jump to navigation Jump to search
26 bytes added ,  11 vjet më parë
v
roboti shtoj: hy:Եգեյան ծով; cosmetic changes
v (roboti shtoj: fy:Egeyske See)
v (roboti shtoj: hy:Եգեյան ծով; cosmetic changes)
[[FiguraSkeda:Aegeansea.jpg|thumb|300px|right| Deti Egje]]
'''Deti Egje''' - (greq. Αιγαίο Πέλαγος, Aigaío Pélagos, turq.Ege Denizi ) është pjesë e [[Deti Mesdhe|Detit Mesdhe]], dhe shtrihet në mes [[Greqisë]] dhe [[Turqisë]]. Nëpërmjet grykës së [[Bosfori]]t, [[ detit Marmara]] dhe [[Dardanele]]ve lidhet me detin e [[Zi]]. Konsiderohet djep i dy kulturave antike asajë Greke dhe Mikene. Më vonë këtë det e zotruan [[Persianët]], [[Bizantinët]], [[ Gjenovasit]] si dhe [[ Osmanët]]. Sot Detin Egje e ndajnë [[Greqia]] dhe [[Turqia]]. Emrin e ka marrë nga [[Egjeu]] (Αιγεύς),sipas mbretit mitik të [[Athinë]]s.
{{gjeo-cung}}
 
[[CategoryKategoria: Dete ]]
 
[[ang:Egisca Sǣ]]
[[hr:Egejsko more]]
[[hu:Égei-tenger]]
[[hy:Եգեյան ծով]]
[[id:Laut Aegea]]
[[is:Eyjahaf]]

Menyja e lëvizjeve