Ndryshimi mes inspektimeve të "Pagëzimi"

Jump to navigation Jump to search
31 bytes added ,  10 vjet më parë
v
roboti shtoj: cy:Beddydio; cosmetic changes
v (roboti shtoj: bg:Кръщение ndryshoj: uk:Хрещення)
v (roboti shtoj: cy:Beddydio; cosmetic changes)
[[ImageSkeda:Piero della Francesca 045.jpg|thumb|200px|Pagëzimi i [[Jezusi]]t prej [[Gjon Pagëzori]]t.]]
'''Pagëzimi''' është [[sakramenti]] i parë në [[Krishterimi|krishterim]] me anë të cilit një [[Besimtari|besimtar]] i kësaj [[Feja|feje]] pranohet në gjirin e saj duke u spërkatur ose derdhur [[Uji i shenjtë|ujë]] mbi kokën e tij, ose duke u zhytur në [[Uji|ujë]]. Me këtë mundësohet pastrimi nga [[mëkati]] si edhe "vdekja" e njeriut të vjetër dhe "rilindja" e njeriut të ri. Kjo shërbesë shoqërohet me fjalët "Unë të pagëzoj në emër të [[Ati (krishterim)|Atit]], e të [[Biri (krishterim)|Birit]], e të [[Shpirti i Shenjtë|Shpirtit të Shenjtë]]".
== Zanafilla e pagëzimit ==
Në të vërtetë të krishterët besojnë se pas [[Ringjallja|ringjalljes]] së tij [[Jezusi|Jezu Krishti]] iu shfaq nxënësve (dishepujve) të tij dhe i urdhëroi ata të pagëzojnë në emër të Atit, Birit, dhe Shpirtit të Shenjtë, e cila njihet si formula e pagëzimit. Nga mësimet e [[Shën Pali]]t, me pagëzim shënohet larja prej mëkateve të kaluara dhe rilindja e besimtarit në një jetë të re.
== Pagëzimi në judaizëm ==
[[Judaizmi]] e ushtron [[riti]]n e pastrimit me zhytje në ujë, dhe [[Ungjilli|ungjijtë]] tregojnë që [[Gjon Pagëzori]] e pagëzoi Jezusin.
== Në krishterim ==
[[ImageSkeda:Child baptism with water.jpg|thumb|200px|Pagëzimi i një foshnjeje.]]
[[Kisha katolike romake]], [[kisha ortodokse]] dhe shumica e [[Kisha protestante|kishave protestante]] ushtrojnë pagëzimin e fëmijëve. Pagëzimi ishte një rit i rëndësishëm në qindvjeçarin e 1, dhe pagëzimi i fëmijëve u shfaq në qindvjeçarin e 3.
== Anabaptistët dhe baptistët ==
Reformuesit [[Anabaptistët|anabaptistë]] këmbëngulin në pagëzimin e të rriturve pas rrëfimit të besimit; [[Baptistët]] e sotëm dhe [[Dishepujt e Krishtit]] ushtrojnë po ashtu pagëzimin e të rriturve.
== Shiko edhe ==
* [[Krishterimi]]
* [[Uji i shenjtë]]
* [[Gjon Pagëzori]]
* [[Sakramenti]]
== Lidhje të jashtme ==
* [http://www.newadvent.org/cathen/02258b.htm Enciklopedia katolike: Pagëzimi. (ang)]
 
[[CategoryKategoria:Pagëzim]]
[[CategoryKategoria:Krishterim]]
[[CategoryKategoria:Katolik]]
[[CategoryKategoria:Ortodoks]]
 
[[ar:معمودية]]
[[ceb:Bunyag]]
[[cs:Křest]]
[[cy:Beddydio]]
[[da:Dåb]]
[[de:Taufe]]

Menyja e navigimit