Dallime mes rishikimeve të "Mistika"

Jump to navigation Jump to search
4 bytes added ,  10 vjet më parë
v
r2.5.2) (roboti ndryshoj: no:Mystikk; cosmetic changes
v (roboti shtoj: az:Mistisizm)
v (r2.5.2) (roboti ndryshoj: no:Mystikk; cosmetic changes)
Mistika mund të përshkruhet edhe si një nevojë "largimi" nga [[bota]] (e cila quhet zakonisht [[Realiteti|realitet]]) për të arritur një nivel më të lartë të [[Vetëdija|vetëdijes]].
 
Kërkimi i kësaj vetëdije dhe bashkimi apo njësimi me të pakufishmen karakterizohet nga një vazhdimësi e '''shkëputjes përparuese''' qoftë nga njohuria shqisore ashtu edhe nga ajo [[Arsyeja|arsyetore]], gjer në humbjen e "UNI"-t dhe shkrirjen në të "GJITHË"-n.
 
Njerzit që e ushtrojnë këtë mësim quhen ''mistikë''. Mistikët mund të përjetojnë ''[[Vizioni|vizione]] ''( shikime, vegime ) dhe [[Ëndrra]], ose të dëgjojnë Perëndinë si një zë.
 
Fjala "misticizëm" përdoret shpesh për të përmendur besimet që janë jashte rrymës kryesore [[Feja|fetare]], por të lidhura me ose të bazuara në një [[Doktrina|doktrinë]] të një rryme kresore fetare. Për shembull, [[Kabalah]] është [[sekti]] mistik mbizotërues i [[Judaizmi]]t, [[Sufizmi]] sekti mistik i [[Islami]]t, [[Gnosticizmi]] lidhet përgjithsisht me sekte të ndryshme që u ngritën si tjetërsim me [[Krishterimi]]n.
== Shiko edhe ==
* [[Ezoterika]]
* [[Kabalah]]
* [[Sufizmi]]
 
== Lidhje të jashtme ==
 
[[CategoryKategoria:Mistikë]]
[[CategoryKategoria:Spiritualitet]]
[[CategoryKategoria:Ezoterikë]]
 
[[af:Mistisisme]]
[[nl:Mystiek]]
[[nn:Mystisisme]]
[[no:MystisismeMystikk]]
[[pl:Mistycyzm]]
[[pt:Misticismo]]

Menyja e lëvizjeve