Dallime mes rishikimeve të "Halmstad"

Jump to navigation Jump to search
2 bytes added ,  11 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
vNo edit summary
vNo edit summary
}}
'''Halmstad''' është një qytet në krahinën [[Halland]] të [[Suedi]]së. Qyteti i ka 55.688 banorë.
Halmstad është një, port, universitet, qytet industrial dhe rekreative në grykën e Nissan në provincën e Halland në perëndim të bregdetit suedeze. Halmstad është selia e Komunës Halmstad dhe kryeqyteti i HallandKrahines CountyHalland.Qyteti ka një popullsi prej rreth 55.688, nga një total prej rreth 92.000 komunale.
== Pak histori ==
Halmstad, në pjesën e kohës së Mbretërisë së Danimarkës, ka marrë statutin e saj të parë qytetin në 1307, dhe qyteti festoi 700 vjetorin e saj në vitin 2007. Më të vjetër mbetet e që qyteti i parë do të gjenden në "Övraby" në rrjedhën e sipërme në Nissan, mjaft të afërta me ndërtesat regjiment. Mbetet e kishës mund të shihen ende sot në mes të një industri tullë i vdekur dhe një ish-deponi.

Menyja e lëvizjeve