Dallime mes rishikimeve të "Tupac Shakur"

Jump to navigation Jump to search
1.325 bytes added ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
}}
 
'''Tupac Amaru Shakur''' (16 qershor 1971 - 13 shtator, 1996), i njohur me emra ''2Pac'' tij fazë (ose thjesht Pac''2Pac'') dhe '''Makaveli''', ishte një rapper amerikan. Shakur kishte shitur mbi 75 milionë albume në mbarë botën që nga 2007, [1] duke e bërë atë një prej artistëve të muzikës më të shitur në botë. Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës vetëm ai ka shitur 37.5 milionë dhënat. [2] Rolling Stone Magazine quajti Artist 86 më të madh të të gjitha kohërave.
 
Përveç karrierës së tij si një artist rap, ai ishte edhe një aktor. [4] temat e më të madhe të këngëve Tupac-së janë të dhunës dhe vështirësitë në qytetet e brendshme, racizmit, probleme të tjera sociale, dhe konfliktet me Rappers të tjera gjatë Bregdetin Lindor - West Coast hip hop rivalitet. Shakur filloi karrierën e tij si një balerin roadie dhe rezervë për hip hop alternative Underground grup Digital.
Në fund të 1993, Shakur formuar grupin Thug Life me një numër të shokëve të tij, duke përfshirë Big Syke, Macadoshis, vëlla nga njerku i tij Mopreme Shakur, dhe Vlerësuar R. Grupi i lëshuar albumin e tyre të vetëm rekord Thug Life: Volume 1 më 26 shtator, 1994, që shkoi ari. Ky album me tipare të vetme "Hidh Nga një pijeve Little"prodhuar nga Johnny "J" Jackson, i cili vazhdoi të prodhuar një pjesë e madhe e albumit Shakur's All Eyez On Me. Grupi i zakonisht kryhet koncertet e tyre pa Shakur.
 
==Kariera Si Aktor==
==Atentati i Nentori të Viti 199==
Përveç rapping dhe hip hop music, Shakur vepruar në filma. Ai e bëri paraqitjen e parë të filmit në film Asgjë Trouble Por, si pjesë e një gur i gdhendur nga Underground Digital. Roli i tij i parë starring ishte në lëng film. Në këtë histori, ai ka luajtur karakterin e Peshkopi, një fatkeqësi shkaktojë të lumtur, për të cilat ai u përshëndet nga Peter Travers Rolling Stone si "figura më magnetike të filmit." [120] Ai vazhdoi të yll me Janet Jackson në Poetic Drejtësisë (për të cilën ai është emëruar aktor të shquar në 1994, por nuk fitoi) dhe me Duane Martin në Mbi Rim. Pas vdekjes së tij, tre e filmave të përfunduar Shakur's, plumb, Gridlock'd dhe Gang Related, u liruan.
 
Ai kishte qenë gjithashtu në listë për yll në filmit Menace Shoqëria vëllezërit Hughes '​​II, por u zëvendësua nga Larenz Tate pas sulmuar Allen Hughes si rezultat i një grindje. Drejtori John Singleton përmendet se ai shkroi skenarin për Baby Boy me Shakur në mendje për rolin kryesor. [123] Kjo ishte filmuar përfundimisht me Tyrese Gibson në vendin e tij dhe u lirua në vitin 2001, pesë vjet pas vdekjes së Shakur's. Filmi përmban një afresk i Shakur në dhomë gjumi protagonist, si dhe featuring këngën "Hail Mary" në rezultatin e filmit.
 
==Disa te Dhena Personale==
Shakur ishte një lexues i pangopur. Ai ishte frymëzuar nga një shumëllojshmëri të gjerë të shkrimtarëve, duke përfshirë William Shakespeare, Niccolò Machiavelli, Donald Goines, Sun Tzu, Kurt Vonnegut, Mikhail Bakunin, Maya Angelou, Alice Walker, dhe Khalil Gibran. Në librin e tij, Dyson përshkruan përvojën e vizituar shtëpinë e mikut Shakur dhe promotor Leila Steinberg për të gjetur "në det e librave" pronësi një herë nga Shakur. [27]
==Vdekja e Tij 1996==
[[File:Tupac4.jpg|thumb|Fotografia e Fundit e 2PAC-it te fundit]]
Tupac u Vra 13 Shtator në [[Las Vegas]],[[Nevada]] para Hotelit MGM Grand Las Vegas në [[Las Vegas]] ai kur po qendronte ne veturen te tipit Kadillak me Shokun etij një vetur tjetr qe erdhi te nje tipi te pa ditur aty disa persona te pa indetifkuar dhe te Armatosur qelluan Shakurin dhe e vran me 34 Plumba dy ne Gjoks dhe ne doren e Djath dhe tjeri ne Kafkë. pas vrasjes se tij nje Fotgraf i pa njohu tregoj disa incizme dhe nje Fotgrafi te ber nga ai para vrasjes se tij.
 
Me von emri i fotografistes u bë i njohur emri i saj ishte '''Cathy Scott''' ai ishte fotografiste e hotelit e cili kishte qenë një punjës Police në Krimalstikë.
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve