St. Catharines

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: St. Catharines (kthjellim).


St. Catharines
—  qytet (city)  —
Pamje nga St. Catharines

Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca Ontario – stema Ontario
Ndarja statistikore Parametri i kërkuar mungon ndarja_adm_shkalla_2 mungon (dok)
Kryebashkiaku Brian McMullan
Statistika dhe Territori
Koordinatat 43°02′34″V 78°48′18″P / 43.0428°V 78.8049°P / 43.0428; -78.8049 (St. Catharines)Koordinatat: 43°02′34″V 78°48′18″P / 43.0428°V 78.8049°P / 43.0428; -78.8049 (St. Catharines)
Lartësia 98 m (m.n.d)
Sipërfaqja 97 km2
Popullsia 131.989 banorë 2006
Dendësia 1.360,71 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC-5
Prefiksi 905, 289
Kodi Postar L2M-L2W, L0S
Vendndodhja
St. Catharines is located in Kanadaja
St. Catharines
St. Catharines
St. Catharines – harta_foto
www.stcatharines.ca

St. Catharines është një qytet (city) në Provincën Ontario, Kanada. Komuna ka një sipërfaqe 97 km² dhe popullsi 131989 banorë.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8 shkurt 2012. Marrë më 22 tetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Ndarja administrative në Ontario