St. Paul, Alaska

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
St. Paul, Alaska
Anglisht : St. Paul
qytet
noform
St. Paul, Alaska
Vendndodhja
St. Paul, Alaska is located in SHBA Alaska
St. Paul, Alaska
St. Paul, Alaska

Koordinatat: 57°7′30″V 170°17′3″P / 57.12500°V 170.28417°P / 57.12500; -170.28417

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Alaska
Qarku Aleutians West
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 765.4 km2
 •  tokësore 104.4 km2
 •  ujore 661 km2
Lartësia 7 m (m.n.d.)
Popullsia 479 banorë (2010)
Të dhëna të tjera
Themelimi 1943
Zona Kohore Alaskan (AKST)-9
Verore AKDT-8
Kodi Postal 99660
Prefiksi 907
Koordinatat 57° 7′ 30″ Veri

170° 17′ 3″ Perëndim

St. Paul, Alaska (St. Paul) është një qytet në qarkun Aleutians Westshtetit federal Alaska, SHBA. Në St. Paul, Alaska jetojnë 479 banorë (2010). Qyteti ka një sipërfaqe prej 765.4 km2 (295.5 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 7 m (23 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: St. Paul, Alaska – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale