Stadioni Goce Delçev

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Stadioni Goce Delçev
PrilepStadionGoceDelchev.png
Pamje gjatë ndeshjes
Vendndodhja Përlep, Maqedoni
Kapaciteti 15,000[1]
Përdoruesit

KF Pobeda (2010)

KF 11 Oktomvri

Stadiumi Goce Delčev (maqedonisht: стадион "Гоце Делчев") është një stadium shumë qëllimore në Prilep, Republika e Maqedonisë. Kapaciteti total është 15,000 (7,000 vende me një kapacitet VIP / Media prej 400)[2] dhe është emëruar pas figurës revolucionare Goce Delçev. Aktualisht përdoret kryesisht për ndeshjet e futbollit dhe është stadiumi i KF Pobeda dhe KF 11 Oktomvri. Stadiumi është përdorur si një vend tjetër alternativ i Arena Filipi II për ekipin kombëtar maqedonas të futbollit dhe ka organizuar dy ndeshje për Kupën e Maqedonisë.[3]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ http://stadiumdb.com/stadiums/mkd/stadion_goce_delcev
  2. ^ http://fkpobeda.info/2008/01/stadium.html
  3. ^ Metalurg-Teteks 2:0; Metalurg prevail in Macedonian Cup final