Stairway to Heaven

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Example alt text
Stairway to Heaven

Stairway to Heaven është një këngë e shkruar nga grupi anglez Led Zeppelin. Kënga u shkrua nga kitaristi Jimmy Page dhe këngëtari Robert Plant për albumin Led Zeppelin IV reth viteve 1970 – 1971. Kënga është thuajse 8 minuta e gjatë.

Procesi i Inçizimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Inçizimi i këngës nisi në Dhejor të vitit 1970. Çelsi në të cilën këjo këngë është shkruar është në A minor. Po të dëgjosh me vëmëndje në këtë këngë janë inçizuar tre flaute nga John Paul Jones. Kënga nisë si një këngë e qetë akustike dhe pak nga pak energjia ndërtohet deri në fundë të këngës kur stili muzikor kthehet në hard rok.

Suksesi dhe Legacia e këngës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stairway to Heaven konsiderohet nga shumë njerëz si kënga më e famshëm dhe influensive e muzikës rok. Me kohë këjo këngë është bërrë himn roku. Në ShBA Stairway to Heaven është kënga më e kërkuar në stacione radio. Një aspekt tjetër i famshëm i këngës është solo e kitarës. Nja ca njerëz e konsiderojnë solon më të famshëm se kënga vetë. Në internet mundë të gjeshë qindra video më njerëz që mundohet ta lozin solon.

Polemikë e Këngës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Disa njerëz kanë vën re se kur Stairway to Heaven lozet mbrapsh, mundë të dëgjohet mesazhe qe përgëzojnë djallin. Një nga interpretimet më të famshme është “Gëzuar o djalli im, rruginës të cilë mundë të më bëjë të trishtuar, e cila ka fuqinë e djallit, ai do tu japi atyre me atë 666.”

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]