Stampa:KUTIAAfrika Jugore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo është kutiza për artikullin Republika Jugafrikane 
Republiek van Suid-Afrika
Republika e Afrikës së Jugut
Flamuri - Republika Jugafrikane
Stema - Republika Jugafrikane
Flamuri Emblema
Moto: ǃke e: ǀxarra ǁke (Njerëz të ndryshëm bashkohuni!)
LocationSouthAfrica.svg
Gjuha Afrikanishtja, Anglishtja, Zulu,
Xhosa, Svazi, Ndebele,
Sotho jugore, Sotho veriore,
Gjuha Tsonga, Tsvana dhe Venda
Kryeqyteti Pretoria
Forma e qeverisë Republikë
Kryetarë Jacob Zuma
Sipërfaqja 1,221,037 (25-ta) km²
Popullsia 52,981,991 (25-ta) (2013)
Dendësia e popullsisë 42.4 (169-ta) (2013) për banorë në km²
Prodhimi i Brendshëm Bruto 375.944 Mld. USD (2013)
Prodhimi i Brendshëm Bruto për banorë 7.257 USD (2013)
Indeksi i zhvillimit njerëzor 0.629 (121-ta), mesatare
Valuta Rand
Pavarësia 31 Maj 1910 ² - (shpallur)
Himni kombëtar Nationalhymne Südafrikas
Festa kombëtare 31 Maj
Zona kohore UTC+2
Targat e automjeteve ZA
Kodi i internetit TLD .za
Prefiksi telefonik +27
1. Ka tri kryeqytete a).administrativ (Cape Town), b). legjistative (Pretoria) dhe c).juidik (Bloemfontein)

2. U themelua si Unioni i Afrikës së Jugut (31 Maj 1910). Që nga 31 Maj 1961 thirret Republika e Afrikës së Jugut

South Africa Topography.png