Stefano Rodotà

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Stefano Rodotà

Stefano Rodotà (Kozenca, 30 maj 1933 - Roma, 23 qershor 2017) ishte jurist dhe politikan arbëresh.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindi më 1933Kozenca, Itali, qytet me pakica shqiptareKalabri. Familja e tij është nga Shën Benedhiti (italisht: San Benedetto Ullano), katund shqiptar në krahinën e Kozencës. Vjen nga një dinasti e shquar italo-shqiptare, i cila në mesin e shekullit të shtatëmbëdhjetë dhe tetëmbëdhjetë, ka pasur intelektualë dhe priftërinjtë i ritit ortodoksë që kanë mbrojtur traditat e pakicës shqiptare në Itali.

Njihet si politikan aktiv, i majtë dhe i vlerësuar për integritetin e tij moral.

Në 2013 ka qënë kandidati i propozuar nga "Lëvizja 5 Yjet", favorit për President i Italisë.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]