Stobi

Coordinates: 41°33′06″N 21°58′30″E / 41.5517°N 21.975°E / 41.5517; 21.975
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

41°33′06″N 21°58′30″E / 41.5517°N 21.975°E / 41.5517; 21.975

Harta e sitit

Stobi (greqishtja e lashtë: Στόβοι, Maqedonas: Стоби, Stobi) një qytet i lashtë i Paeonisë, më vonë u pushtua nga maqedonësit dhe gjatë pushtimit të Romës u kthye në kryeqendrën e provincës Maqedonia Salutaris (tani është pjesë e GradskosëRepublikën e Maqedonisë).[1] Ajo është e vendosur në rrugën kryesore që të çon nga Danubi drejt Detit Egje dhe është konsideruar si një nga sitet arkeologjike më të famshme të Republikës së Maqedonisë. Stobi u ndërtua ku lumi Erigón (sot. Cërna) u bashkua me lumin Axiós  (sot Vardari), duke e bërë atë një qendër të rëndësishme strategjike për tregti dhe luftim.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ A Companion to Ancient Macedonia, By Joseph Roisman and Ian Worthington, p. 549