Jump to content

Stojanka Mutafova

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Stoyanka Mutafova ( 2 shkurt 1922 – 6 dhjetor 2019) ishte aktore bullgare . Gjatë karrierës së saj, ajo luajti në mbi 53 shfaqje teatrale dhe 25 filma .

Me nofkën Znj. Fatkeqësi Natyrore për një shfaqje në të cilën interpretoi dhe Komedinë Mbretëreshë të Bullgarisë, [1] ajo ishte një aplikante zyrtare për një libër Guinness si aktore me karrierën më të gjatë aktive profesionale. [2] Në moshën 94 vjeç në vitin 2016, ajo vizitoi sallat e teatrit në qytetet e mëdha të Shteteve të Bashkuara, Kanada, Hollandë, Zvicër, Britani e Madhe dhe Gjermani . [3] [4] [5] [6] [7]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindur në Sofje, ajo u diplomua në Universitetin e Sofjes me një diplomë në filologji klasike. Më vonë, ajo studioi aktrimin në Bullgari dhe Pragë . Nga viti 1949 deri në vitin 1956 ajo aktroi në shfaqje të shumta në teatrin kombëtar "Ivan Vazov". Ajo bashkë-themeloi Teatrin Aleko Konstantinov, ku interpretoi nga viti 1957–91. Në 2005, ajo luajti së bashku me Georgi Kaloyanchev në shfaqjen The Astronauts .

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Wien, Studio Wien-ARD Studio. "Made In Bulgarien – ARD Wien" (në bullgarisht).
  2. ^ "Bulgarian Actress Stoyanka Mutafova Storms Guiness [sic] Book of World Records - Novinite.com - Sofia News Agency" (në bullgarisht).
  3. ^ "Stoyanka Mutafova Mrs. Natural Disaster LIVE! and On-Stage @ Regent Theatre Arlington, Arlington [4 October]" (në bullgarisht). Arkivuar nga origjinali më 29 dhjetor 2016. Marrë më 19 maj 2020.
  4. ^ "Stoyanka Mutafova's Theatrical Play" (në bullgarisht). 12 korrik 2016.
  5. ^ "Стоянка Мутафова в Лондон! @ Bci London, London [18 November]" (në bullgarisht). Arkivuar nga origjinali më 2016-12-29.
  6. ^ "30 евро за Стоянка Мутафова в Германия - Nbox" (në bullgarisht). Arkivuar nga origjinali më 28 mars 2018. Marrë më 19 maj 2020.
  7. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 12 shtator 2018. Marrë më 19 maj 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)