Streha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shtëpitë e strehës së peshkatarëve në ishullin Barreta, Portugali.

Një strehë është një strukturë arkitekturore ose formacion natyror (ose një kombinim i të dyjave)[1] që siguron mbrojtje nga mjedisi lokal.[2] Një strehë mund të shërbejë si shtëpi ose të sigurohet nga një institucion rezidencial. Ajo mund të kuptohet si një strukturë e përkohshme dhe e përhershme. Në Kundërkulturën Amerikane të viteve 1960, koncepti i "Strehës" ndërhyn si një nga konceptet kryesore të Katalogut të Gjithë Tokës dhe shpreh një alternativë ndaj mënyrave të mësimdhënies së arkitekturës të praktikuara në akademitë amerikane.[3]

Në hierarkinë e nevojave të Maslow, strehimi konsiderohet një nevojë themelore njerëzore, së bashku me nevojat e tjera fiziologjike si ajri, uji, ushqimi, gjumi, veshja dhe riprodhimi.[4]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Robinson, Abby (2021-07-05). "Castles, Caves and Rock Shelters". History Guild (në anglishte britanike). Marrë më 2022-09-25.
  2. ^ The Handbook Of The SAS And Elite Forces. How The Professionals Fight And Win. Edited by Jon E. Lewis. p.412-Tactics And Techniques, Survival. Robinson Publishing Ltd 1997. ISBN 1-85487-675-9
  3. ^ Dutto, Andrea Alberto. "Shelter Oddity". Studies in History and Theory of Architecture. "Ion Mincu" University Press, Bucharest. 10 (2022): 25–40. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ McLeod, Saul (2022-04-04). "Maslow's Hierarchy of Needs". Simply Psychology (në anglisht). Marrë më 2022-09-25.